Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rejon wypadku w kopalni "Mysłowice-Wesoła" będzie odizolowany tamami

0
Podziel się:

Rejon pożaru i wybuchu w kopalni "Mysłowice-
Wesoła" zostanie odizolowany od reszty kopalni. Obecnie ratownicy
prowadzą prace przygotowawcze przed budową tam. Oznacza to
opóźnienie w uruchomieniu nowej ściany wydobywczej.

Rejon pożaru i wybuchu w kopalni "Mysłowice- Wesoła" zostanie odizolowany od reszty kopalni. Obecnie ratownicy prowadzą prace przygotowawcze przed budową tam. Oznacza to opóźnienie w uruchomieniu nowej ściany wydobywczej.

W niedzielnym wypadku w kopalni zginął 27-letni górnik, inny został uratowany po kilku godzinach akcji. Jeszcze w poniedziałek prezes WUG ma powołać specjalną komisję do ustalenia przyczyn wypadku. Jej skład ma być znany po południu.

"Trwa akcja ratownicza, która polega na otamowaniu rejonu tamami przeciwwybuchowymi" - powiedział PAP w poniedziałek rzecznik Katowickiego Holdingu Węglowego, do którego należy kopalnia, Ryszard Fedorowski.

W niedzielę po godz. 9 kopalniane urządzenia pomiarowe wykazały, że 665 metrów pod ziemią nastąpił gwałtowny wzrost stężenia tlenku węgla. Według specjalistów, doszło tam prawdopodobnie do samozapalenia węgla, a następnie do wypalenia i wybuchu metanu.

Kilkanaście minut przed godz. 14 ratownicy znaleźli w wyrobisku pierwszego z zaginionych górników, mężczyzna przeżył i w dobrym stanie został przewieziony do szpitala. Cztery godziny później ratownicy dotarli do drugiego z poszukiwanych, ten górnik zginął w wypadku.

Z informacji, przekazanych w poniedziałek wynika, że w zagrożonym rejonie było też czterech innych górników. Trzej z nich wycofali się o własnych siłach, czwarty - sztygar - trafił do szpitala z objawami zatrucia tlenkiem węgla.

Na poziomie, gdzie doszło do wypadku niedawno zlikwidowano i otamowano ścianę wydobywczą, inna ściana była przygotowywana do uruchomienia.

Według informacji PAP, do samozapalenia się węgla doszło prawdopodobnie w otamowanej części chodnika. Tymczasem tamy buduje się przede wszystkim po to, by - poprzez odcięcie dopływu powietrza - nie dochodziło do podziemnych pożarów. Jeżeli informacje o miejscu powstania pożaru się potwierdzą, będzie to oznaczało, że otamowanie było źle wykonane - przyznają anonimowo specjaliści.

"Wszystko to będzie ustalała komisja" - odpowiada Fedorowski. Rzecznik KHW podkreślił, że nie zawsze udaje się zapobiec naturalnym zagrożeniom w kopalniach.

Przedstawiciele nadzoru górniczego przyznają, że w sprawie jest więcej znaków zapytania. Nie chcą jednak na razie mówić o szczegółach.

Kopalnia Węgla Kamiennego "Mysłowice-Wesoła" powstała przed rokiem w wyniku połączenia zakładów "Mysłowice" i "Wesoła". Do wypadku doszło w wyrobiskach, należących przed połączeniem do "Wesołej". (PAP)

kon/ pz/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)