Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rekolekcje adwentowe w oświęcimskim Centrum Dialogu i Modlitwy

0
Podziel się:

Biała (PAP) - Rekolekcje adwentowe "U progu Auschwitz", którym przyświeca hasło:
"+Święć się imię Twoje+ - Modlitwa chrześcijańska i żydowska +Ojcze Nasz+", rozpoczęły się w piątek
w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Rekolekcje prowadzi ksiądz Manfred Deselares, niemiecki
duchowny i teolog, który od kilkunastu lat przebywa w Polsce, starając się krzewić idee pojednania
wśród narodów Europy.

Biała (PAP) - Rekolekcje adwentowe "U progu Auschwitz", którym przyświeca hasło: "+Święć się imię Twoje+ - Modlitwa chrześcijańska i żydowska +Ojcze Nasz+", rozpoczęły się w piątek w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. Rekolekcje prowadzi ksiądz Manfred Deselares, niemiecki duchowny i teolog, który od kilkunastu lat przebywa w Polsce, starając się krzewić idee pojednania wśród narodów Europy.

Księdza Deselaresa w prowadzeniu rekolekcji wspierają Siostry Matki Bożej Syjonu, które podejmują dialog chrześcijańsko-żydowski i działają na rzecz wykorzeniania antysemityzmu. Zdaniem duchownego, to one wybrały temat rozważań. Przypomniał, że Chrystus uczył Modlitwy Pańskiej nawiązując do żydowskiej tradycji.

Kulminacją rekolekcji będzie sobotnia Droga Krzyżowa, poprowadzona po terenie byłego obozu hitlerowskiego Auschwitz II - Birkenau, a także msza święta w intencji pokoju i pojednania między narodami i religiami. Ksiądz Deselares podkreślał, że Droga Krzyżowa jest największym przeżyciem dla uczestników rekolekcji. "To bardzo głębokie przeżycie. (...) Wspominamy drogę Chrystusa, ale i to, co się w tym miejscu wydarzyło. Wspominamy Żydów, Polaków, Romów, ale także i sprawców. To bardzo przemawia" - powiedział.

Centrum powstało w 1992 roku, nieopodal byłego obozu macierzystego Auschwitz. Jest instytucją katolicką, założoną przez kard. Franciszka Macharskiego w porozumieniu z europejskimi biskupami i przedstawicielami organizacji żydowskich. Ideą Centrum jest stworzenie miejsca spotkań, edukacji, refleksji i modlitwy dla odwiedzających Auschwitz. Ma być formą uczczenia pamięci ofiar i przyczyniać się do budowania w świecie wzajemnego szacunku, pojednania i pokoju.(PAP)

szf/ bno/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)