Notowania

europejska
24.11.2010 14:06

Rekolekcje dla europejskich kościelnych organizacji charytatywnych

300 osób ze 140 europejskich diecezji weźmie udział w rekolekcjach dla przedstawicieli kościelnych organizacji charytatywnych; zamknięte rekolekcje odbędą się od 28 listopada do 3 grudnia na Jasnej Górze.

Podziel się
Dodaj komentarz

300 osób ze 140 europejskich diecezji weźmie udział w rekolekcjach dla przedstawicieli kościelnych organizacji charytatywnych; zamknięte rekolekcje odbędą się od 28 listopada do 3 grudnia na Jasnej Górze.

Jak poinformował w środę na konferencji prasowej w Warszawie dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz, wśród uczestników rekolekcji jest pięciu kardynałów, 50 arcybiskupów i biskupów w tym nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore. Rekolekcje poprowadzi matka Teresa Brennik-Meijer, opatka z zakonu Cystersek.

W rekolekcjach wezmą udział członkowie Caritas oraz innych największych organizacji charytatywnych. Najliczniejsze grupy przyjadą z Francji, Hiszpanii i Włoch. Polskę będą reprezentować dyrektorzy diecezjalni Caritas. Będą także przedstawiciele Caritas z najuboższych krajów Europy, m.in. Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Ukrainy, Litwy i Rumunii.

Ks. Subocz podkreślił, że inspiracją do zorganizowania rekolekcji jest apel Ojca Świętego Benedykta XVI o "kształtowanie serca" tych, którzy pracują w kościelnych organizacjach charytatywnych, zawarty w encyklice "Deus caritas est" ("Bóg jest miłością").

Rekolekcje organizuje Papieska Rada "Cor Unum", której zadaniem jest inspirowanie oraz koordynacja pomocy dla ubogich i potrzebujących. Jak zaznaczył ks. Anthon Jesus Figueiredo z Rady, wybór Jasnej Góry na miejsce rekolekcji nie był przypadkowy.

"Wybraliśmy Polskę, bo to kraj katolicki. Ponadto doświadczyliśmy wielkiej pomocy ze strony Caritas Polska, która jest bardzo dobrze zorganizowana i bardzo dobrze pracuje w zakresie niesienia pomocy ubogim i potrzebującym, czy też dotkniętych przez różnego rodzaju kataklizmy, jak również wypadki losowe" - podkreślił ksiądz Figueiredo.

Jak podkreślił ks. Figueiredo, europejskie rekolekcje Caritas, nie będą miały charakteru sympozjum czy konferencji - ich celem jest "pogłębienie więzi z Bogiem, aby ta więź stała się motywacją do jeszcze większej wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka".

Rekolekcje dla kościelnych organizacji charytatywnych odbyły się po raz pierwszy w Guadalajarze w Meksyku w 2008 roku, a rok później w stolicy Tajwanu Tajpej - miały charakter regionalny. Obecne po raz pierwszy odbędą się w Europie. (PAP)

skz/ abr/

Tagi: europejska, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz