Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej rozpoczęta

0
Podziel się

Po godzinie 13 w sobotę kilka tysięcy widzów zgromadzonych na łąkach pod
Ossowem usłyszało dochodzący z daleka huk armat. Tak rozpoczęła się wielka rekonstrukcja
zwycięskiej bitwy, w której przed 90 laty Polacy pokonali bolszewików zbliżających się do stolicy.

bEgYUVvp

Po godzinie 13 w sobotę kilka tysięcy widzów zgromadzonych na łąkach pod Ossowem usłyszało dochodzący z daleka huk armat. Tak rozpoczęła się wielka rekonstrukcja zwycięskiej bitwy, w której przed 90 laty Polacy pokonali bolszewików zbliżających się do stolicy.

Rekonstrukcja jest hołdem złożonym polskim patriotom, którzy oddali życie w obronie ojczyzny przed bolszewikami. Upamiętnia także bohaterską śmierć ks. mjr. Ignacego Skorupki, kapelana 1. batalionu 236. pułku piechoty Armii Ochotniczej, który tworzyli przede wszystkim studenci i gimnazjaliści.

W inscenizacji bitwy z 14 sierpnia 1920 r. bierze udział ok. 300 członków stowarzyszeń i organizacji zajmujących się rekonstrukcjami historycznymi z całej Polski. Do Ossowa zaprosiło ich Stowarzyszenie im. 1. Pułku Ułanów Krechowieckich w Kobyłce, które wraz ze Starostwem Powiatowym w Wołominie jest organizatorem inscenizacji bitwy. Reżyserami są Jacek Krzemiński i Andrzej Michalik.

bEgYUVvr

14 sierpnia 1920 r. walki pod Ossowem rozpoczęły się rano i trwały niemal do południa. Rozegrały się w ramach wielkiej Bitwy Warszawskiej, która zatrzymała bolszewików na przedpolach stolicy i stanowiła przełom w przebiegu wojny. Działania wojenne trwały jeszcze do października 1920 r. Rosjanie zostali odepchnięci aż do linii Dniepra. Kończący wojnę Traktat Ryski, podpisany w marcu 1921 roku, określał polską granicę na wschodzie.

Bitwa Warszawska jest uważana za 18. najważniejszą bitwę w dziejach świata. (PAP)

wka/ nno/ hes/ jra/

bEgYUVvS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)