Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rekonstrukcja malowideł XVII-wiecznej synagogi w Gwoźdźcu

0
Podziel się:

100 studentów, głównie z USA i Polski, odtwarzać będzie do połowy sierpnia w
pięciu polskich miastach zdobienia stropu z nieistniejącej XVII-wiecznej synagogi w Gwoźdźcu, na
terenie obecnej Ukrainy. Prace malarskie rozpoczęto we wtorek w synagodze w Gdańsku.

100 studentów, głównie z USA i Polski, odtwarzać będzie do połowy sierpnia w pięciu polskich miastach zdobienia stropu z nieistniejącej XVII-wiecznej synagogi w Gwoźdźcu, na terenie obecnej Ukrainy. Prace malarskie rozpoczęto we wtorek w synagodze w Gdańsku.

Projekt "Gwoździec. Re!konstrukcja" realizowany jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich, Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny oraz Handshouse Studio (USA). Fundatorem przedsięwzięcia jest Irene Pletka z Australii.

Zrekonstruowany dach wraz z polichromią będzie jednym z eksponatów w galerii "Miasteczko" w Muzeum Historii Żydów Polskich, które zostanie otwarte w Warszawie w 2013 r.

Rzecznik prasowy Muzeum Historii Żydów Polskich Piotr Kossobudzki powiedział podczas konferencji prasowej w gdańskiej synagodze, że wybór do projektu bożnicy w Gwoźdźcu, nie był przypadkowy.

"Powstała w 1650 r. drewniana synagoga była ciekawym obiektem architektonicznym. Szczególnie cenne było jej sklepienie, bogato zdobione malowidłami, zapierające wprost dech w piersiach. Synagoga spłonęła doszczętnie podczas II wojny światowej, ale na szczęście zachowała się duża dokumentacja fotograficzna, choć są to zdjęcia czarno-białe" - wyjaśnił Kossobudzki.

Podczas rekonstrukcji malunków młodzi ludzie będą używać tradycyjnych technik i materiałów takich jak 300 lat temu. Dla przykładu farby wykonane są na bazie wody, kleju króliczego oraz naturalnych pigmentów.

Studenci będą pracować pod okiem zawodowych rzemieślników i malarzy z Handshouse Studio, organizacji pozarządowej z Bostonu, założonej w 2002 r., specjalizującej się w odtwarzaniu budowli historycznych.

Kossobudzki podkreślił, że ważnym elementem projektu "Gwoździec. Re!konstrukcja" jest zbliżenie między młodymi ludźmi. "Wspólnie pracując mogą się wzajemnie poznać, uczyć tolerancji i przełamywać wzajemne stereotypy" - ocenił.

Oprócz Polski i USA studenci pochodzą także z Czech, Danii, Estonii, Francji, Niemiec i Japonii.

W synagodze w Gdańsku-Wrzeszczu studenci będą zajmować się malowaniem stropu synagogi do 4 czerwca. Następne miejsca, które odwiedzą to: Sejny (11-23.6), Kazimierz Dolny (26.6-7.7), Szczebrzeszyn (16-26.7) i Wrocław (30.7-14.8).

We wszystkich tych miastach warsztaty są otwarte dla publiczności.

Pierwsza część programu "Gwoździec. Re!konstrukcja" odbyła się w 2011 r. w Sanoku. Tam podczas sześciu tygodni, techniką stosowaną przez XVII-wiecznych cieśli, zbudowano dach synagogi. (PAP)

rop/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)