Notowania

wiadomości
11.02.2011 16:19

Rekordowa liczba prac w konkursie Śląskiej Fotografii Prasowej

Kilkaset zdjęć wpłynęło na ósmą edycję konkursu Śląska Fotografia Prasowa, organizowanego przez Bibliotekę Śląską w Katowicach i Regionalne Stowarzyszenie Syndykatu Dziennikarzy Republiki Czeskiej w Ostrawie.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kilkaset zdjęć wpłynęło na ósmą edycję konkursu Śląska Fotografia Prasowa, organizowanego przez Bibliotekę Śląską w Katowicach i Regionalne Stowarzyszenie Syndykatu Dziennikarzy Republiki Czeskiej w Ostrawie.

Jak poinformowała w piątek Aneta Satława z działu promocji biblioteki, ponad sześćdziesięciu fotoreporterów, w tym roku po raz pierwszy również z województw dolnośląskiego, opolskiego oraz morawsko-czeskiego Republiki Czeskiej, nadesłało łącznie kilkaset zdjęć. Były to zarówno fotografie pojedyncze, jak i cykle.

Konkurs Śląska Fotografia Prasowa jest zarazem przeglądem najlepszych opublikowanych i niepublikowanych w prasie zdjęć z poprzedniego roku. To najważniejsza tego typu impreza w regionie. Jej zadaniem jest wybór i nagrodzenie najlepszych fotografii wykonanych przez profesjonalistów, ale też zintegrowanie środowiska fotoreporterów.

"Nie znamy jeszcze dokładnej liczby zdjęć, bo cały czas napływają te nadsyłane pocztą. Wiemy już jednak, że jest ich zdecydowanie więcej, niż w ubiegłym roku. Jury będzie miało trudny orzech do zgryzienia" - powiedziała PAP Satława.

W zeszłym roku na konkurs wpłynęło 484 zdjęć - 58 autorów, wobec 272 prac w poprzednim. Według Satławy, w tym będzie ich co najmniej 600. Zgodnie z regulaminem, na konkurs można było nadsyłać zdjęcia wykonane w 2010 r.

"Największa uwaga reporterów skupiła się więc na tematach związanych z powodzią w województwie śląskim, echami katastrofy smoleńskiej oraz wyburzeniem dworca PKP w Katowicach. Tradycyjnie już fotoreporterzy nadesłali wiele zdjęć przedstawiających wydarzenia w regionie, takie jak procesje, festyny, odpusty, jarmarki, koncerty i festiwale, a także imprezy sportowe" - dodała Aneta Satława.

Zdjęcia wykonano zarówno w regionie, jak i w odległych zakątkach świata, jak Kambodża, Algier, Birma, Laos, Filipiny, Indonezja czy Serbia.

W konkursie mogą uczestniczyć zawodowi fotograficy, freelancerzy i amatorzy współpracujący na stałe ze śląskimi gazetami i portalami internetowymi lub zamieszkali na Śląsku, czyli w województwie śląskim, dolnośląskim, opolskim oraz województwie morawsko-śląskim Republiki Czeskiej.

Zwycięzca otrzymuje na rok nagrodę przechodnią - kilkudziesięcioletni pomalowany na złoto aparat fotograficzny "Druh" - narzędzie pracy fotoreportera w latach 60. i 70. Prócz regulaminowych nagród finansowych, zostaną też przyznane nagrody specjalne, w tym Nagroda Czytelników Biblioteki Śląskiej im. Krystyny Bochenek - wybitnej śląskiej dziennikarki radiowej, wicemarszałek Senatu, która zginęła w katastrofie smoleńskiej.

Pierwsze obrady jury pod przewodnictwem rektora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach prof. Mariana Oslislo odbędą się 18 lutego. Spośród fotografii spełniających wymogi konkursu jury wybierze ok. 150 najlepszych prac, które zostaną zaprezentowane na wystawie konkursowej. Będzie ją można oglądać w Galerii Holu Głównego Biblioteki Śląskiej przez cały marzec.

4 marca odbędą się obrady końcowe, podczas których wybrani zostaną laureaci. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 10 marca w Bibliotece Śląskiej. W kolejnych miesiącach wystawa Śląska Fotografia Prasowa 2010 będzie prezentowana m.in. na terenie centrum handlowego Silesia City Center w Katowicach oraz w hali odlotów Międzynarodowego Portu Lotniczego "Katowice" w Pyrzowicach. (PAP)

lun/ mlu/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz