Notowania

wiadomości
25.10.2013 15:02

Rekordowa liczba wniosków o dofinansowanie konserwacji dziedzictwa kulturowego

277 projektów o wartości 3,9 mld zł - tyle wniosków wpłynęło w ramach naboru do programu "Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego", którego operatorem jest MKiDN. Jak podaje resort, to rekordowa liczba wniosków.

Podziel się
Dodaj komentarz

277 projektów o wartości 3,9 mld zł - tyle wniosków wpłynęło w ramach naboru do programu "Konserwacja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego", którego operatorem jest MKiDN. Jak podaje resort, to rekordowa liczba wniosków.

Łączna kwota dofinansowania, o którą wystąpiono we wnioskach, przekracza 3 mld zł.

Program jest dofinansowany ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Pozwala on na dofinansowanie projektów inwestycyjnych - m.in. renowacji zabytków, budowy i rozbudowy instytucji kultury, konserwacji zabytków ruchomych oraz rozwoju zasobów cyfrowych.

Udzielane w jego ramach granty nie mogą być mniejsze niż milion euro i nie mogą przekraczać 8 mln euro.

W związku z rekordową liczbą wniosków, wydłużono czas ich oceny formalnej. Decyzję o wydłużeniu oceny formalnej - z 15 do 25 dni roboczych - podjęto za zgodą Krajowego Punktu Kontaktowego i Biura Mechanizmów Finansowych. Pozostałe warunki konkursu pozostały bez zmian - poinformował PAP rzecznik ministra kultury Maciej Babczyński.

Polska jest beneficjentem środków z Mechanizmu Finansowego EOG oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego od roku 2004.

W latach 2004-2009 uzyskała w jego ramach 533 mln euro. Na projekty z zakresu kultury przeznaczono trzecią pod względem wielkości (obok ochrony środowiska i wdrażania przepisów z Schengen) pulę środków, tj. prawie 100 mln euro, z czego 87,8 mln euro - na projekty inwestycyjne.

Zrealizowano 34 projekty, które dotyczą ważnych dla polskiej kultury obiektów, rozmieszczonych na terenie całego kraju. Są to m.in. inwestycje dotyczące zabytków ujętych na liście światowego dziedzictwa UNESCO (np. Zamek Krzyżacki w Malborku, fortyfikacje Zamościa, Sukiennice w Krakowie) oraz projekty dotyczące Pomników Historii Prezydenta RP (np. Muzeum - Zamek w Łańcucie czy Muzeum - Pałac w Wilanowie).

Środki pochodzące z Mechanizmów Finansowych wsparły również budowę nowoczesnej infrastruktury (np. utworzenie Ośrodka Kultury Morskiej w Centralnym Muzeum Morskim w Gdańsku) oraz renowację i digitalizację zabytkowych księgozbiorów (np. projekt Zakładu Narodowego Ossolińskich we Wrocławiu).

9,5 mln euro przeznaczono na przedsięwzięcia kulturalne. Zrealizowano 72 projekty ze sfery kultury w ramach czterech obszarów: muzyki i sztuk scenicznych, sztuk plastycznych i wizualnych, dziedzictwa kulturowego oraz literatury i archiwów.

Dofinansowanie uzyskać mogły projekty realizowane wspólnie z instytucjami z państw - darczyńców, dotyczące organizacji wydarzeń artystycznych, współpracy oraz wymiany artystów, współpracy szkół i uczelni artystycznych, współpracy ekspertów z obszaru dziedzictwa kulturowego, a także współpracy międzyinstytucjonalnej instytucji kultury i archiwów. W ramach zrealizowanych projektów łącznie odbyło się ponad 700 wydarzeń kulturalnych, w których udział wzięło ponad 2,2 tys. artystów, a liczba widzów przekroczyła 500 tys. Projekty realizowane były na terenie Polski oraz Norwegii, Islandii i Liechtensteinu.

Wykaz projektów znajduje się na stronach: www.eog2016.mkidn.gov.pl, www.fwk.mkidn.gov.pl (PAP)

agz/ abe/ jra/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz