Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Reuters: Białoruś obiecuje UE zwolnienie więźniów politycznych

0
Podziel się

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zabiega o poprawę stosunków z
UE, obiecując zwolnienie więźniów politycznych i rozmowy na temat politycznej przyszłości kraju -
pisze w czwartek agencja Reutera, powołując się na uzyskany przez siebie dokument.

bEhbKukB

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zabiega o poprawę stosunków z UE, obiecując zwolnienie więźniów politycznych i rozmowy na temat politycznej przyszłości kraju - pisze w czwartek agencja Reutera, powołując się na uzyskany przez siebie dokument.

Bułgarski minister spraw zagranicznych Nikołaj Mładenow spotkał się z Łukaszenką w Mińsku w zeszłym tygodniu i przedstawił te propozycje Łukaszenki w piśmie do szefowej dyplomacji UE Catherine Ashton i szefów resortów spraw zagranicznych państw członkowskich Unii przed ich rozmowami na temat Białorusi w najbliższą sobotę w Sopocie - informuje Reuters.

Według pisma Mładenowa, Łukaszenka zgodził się zwolnić co najmniej czterech więźniów do końca tego tygodnia i wycofać zarzuty wobec innych dwóch. Wszyscy pozostali aktywiści polityczni siedzący w więzieniach mieliby zostać zwolnieni na początku października.

bEhbKukD

Mładenow napisał też, że Łukaszenka zwoła rozmowy okrągłego stołu z opozycją, poświęcone przyszłości kraju (prezydent Białorusi zaapelował o takie rozmowy w poniedziałek) i wezwie UE do przysłania do Mińska ekipy "mędrców", którzy będą monitorować i ułatwiać te rozmowy - ujawnia Reuters.

"Wierzę, że te inicjatywy, gdyby zostały zrealizowane w ciągu najbliższych kilku dni, stworzyłyby UE otwarcie do konstruktywnego zaangażowania się we wsparcie demokratyzacji na Białorusi" - cytuje Reuters pismo Mładenowa.

Szef bułgarskiej dyplomacji napisał też, że motywem deklarowanego przez Łukaszenkę zainteresowania odnowieniem kontaktów z UE mogą być "ograniczenia finansowe, w obliczu których stoi jego rząd, jak również skutki sankcji i generalnie środowisko zewnętrzne".

Reuters przytoczył też opinię "unijnego źródła dyplomatycznego", według którego "nie ma mowy, żeby ktoś zajął się" propozycją Łukaszenki w sprawie rozmów okrągłego stołu i wizyty unijnej ekipy w Mińsku, "dopóki nie zostaną zwolnieni wszyscy więźniowie". "To absolutny warunek wstępny" - zaznaczył anonimowy dyplomata, cytowany przez agencję.

bEhbKukJ

Rzeczniczka bułgarskiego MSZ Weseła Czernewa potwierdziła w czwartek PAP, że Mładenow odwiedził Mińsk w zeszłym tygodniu. "Należy dodać, że po spotkaniu z (bułgarskim) ministrem, na którym Łukaszenka zaproponował zorganizowanie okrągłego stołu, zwolnił on z aresztu czterech przedstawicieli opozycji" - wskazała rzeczniczka.(PAP)

az/ man/ kar/

9698392

bEhbKule
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)