Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Reuters: Rosja zamierza wznowić dostawy ropy do rafinerii w Odessie

0
Podziel się

TASS) - Rosja planuje wznowienie dostaw ropy naftowej do
ukraińskiej rafinerii w Odessie po trzyletniej przerwie - informuje we wtorek agencja Reutera,
powołując się na koła handlowe.

bEpGsUUR

TASS) - Rosja planuje wznowienie dostaw ropy naftowej do ukraińskiej rafinerii w Odessie po trzyletniej przerwie - informuje we wtorek agencja Reutera, powołując się na koła handlowe.

Agencja pisze, że jest to oznaką gotowości Moskwy do wsparcia swego ukraińskiego sąsiada po tym, gdy odrzucił on umowę o wolnym handlu z Unią Europejską. Wskazuje w tym kontekście, że prezydent Ukrainy Wiktor Jankukowycz zabiega we wtorek w Moskwie o nowe pożyczki od Rosji, a także o obniżkę cen rosyjskiego gazu.

Według źródeł Reutera, wskazujących na wstępny harmonogram rosyjskiego eksportu ropy w pierwszym kwartale 2014 roku, Rosja może dostarczyć do rafinerii w Odessie 750 tys. ton tego surowca. Wartość tych dostaw to ok. 600 milionów USD. Agencja ITAR-TASS zwraca uwagę, że harmonogram ten nie został jeszcze przyjęty przez rosyjski resort energetyki.

bEpGsUUT

Rafineria w Odessie jest kontrolowana przez ukraińską grupę przemysłową WETEK, która - jak pisze Reuters - cieszy się silnym poparciem władz. Rafinerię tę, zaprojektowaną do przetwarzania 70 tys. baryłek ropy dziennie, zamknięto w październiku 2010 roku z powodu złych wyników finansowych. Wznowiła działalność w październiku br., gdy grupa WETEK odkupiła ją od rosyjskiego koncernu Łukoil.(PAP)

az/ kar/

15312367 15313128 15312679

bEpGsUVu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)