Notowania

syria
21.05.2013 14:55

Reżim syryjski gotowy na rozmowy pokojowe w Genewie

Prezydent Syrii Baszar el-Asad wybrał pięć osób, które mają reprezentować jego reżim na konferencji pokojowej w Genewie

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Prezydent Syrii Baszar el-Asad wybrał pięć osób, które mają reprezentować jego reżim na konferencji pokojowej w Genewie - poinformowały źródła dyplomatyczne. Do rozmów między władzami w Damaszku a opozycją starają się doprowadzić USA i Rosja.

Według dyplomatów z Unii Europejskiej, na których powołuje się agencja Reuters, wśród negocjatorów reprezentujących reżim Asada ma się znaleźć premier Syrii Wail Nadir el-Halki oraz kilku polityków niższej rangi.

Zdaniem źródeł Reutersa syryjska opozycja już odrzuciła kandydatury niektórych z tych osób ze względu na to, że nie mają one istotnych politycznych wpływów.

Asad miał już w marcu ujawnić listę możliwych negocjatorów, wśród których mieli się znaleźć wicepremier Kadri Dżamil, minister informacji Omran Ahid ez-Zubi, minister ds. porozumienia narodowego Ali Hajdar oraz minister stanu Joseph Suwejd. Według unijnych dyplomatów syryjski prezydent miał później potwierdzić w rozmowach z delegacją rosyjską, że właśnie te osoby będą jego przedstawicielami na rozmowach w Genewie.

_ Ta lista prawdopodobnie ulegnie zmianie _ - powiedział jeden z rozmówców Reutera, podkreślając, że ludzie wchodzący w skład takiej delegacji muszą mieć wystarczająco duże wpływy polityczne, by móc skutecznie prowadzić negocjacje.

USA i Rosja naciskają na zorganizowanie w Genewie konferencji pokojowej. Jednak unijny dyplomata powiedział w rozmowie z Reutersem, że trudno jest zaaranżować takie negocjacje i na razie nie wiadomo, kiedy miałyby się one odbyć. _ Na razie nie ma żadnej daty. Najtrudniejszą rzeczą jest sprawić, by do stołu negocjacyjnego usiadły obie strony konfliktu _ - oświadczył dyplomata.

W poniedziałek szef brytyjskiej dyplomacji William Hague powiedział, że _ istnieje poważne ryzyko, że reżim Asada nie podejmie poważnych negocjacji _, zaś agencja Reuters napisała, że Asad pokazał już, iż nie traktuje poważnie planu rozmów pokojowych w Genewie.

Czytaj więcej w Money.pl
65 milionów euro dla Syrii. Od Europy Komisja Europejska przekaże 65 milionów euro dla ogarniętej wojną domową Syrii. To kolejne wsparcie Brukseli.
Rosja o broni chemicznej w Syrii. Wzywa do... Władze w Damaszku i rebelianci syryjscy oskarżają się nawzajem o dokonanie trzech ataków z użyciem broni chemicznej w marcu i w grudniu ubiegłego roku.
Amerykanie będą interweniować w Syrii? Barack Obama: _ użycie broni chemicznej przez syryjski rząd zmieni reguły postępowania wobec reżimu. Baszar el-Asad odpowiada _...
Tagi: syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz