Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Robert Maciejuk laureatem nagrody im. Jana Cybisa

0
Podziel się:

#
w pierwszym, drugim i ósmym akapicie depeszy zamiast "JaceK Kucaba" powinno być "Jacek
Maślankiewicz"
#

# w pierwszym, drugim i ósmym akapicie depeszy zamiast "JaceK Kucaba" powinno być "Jacek Maślankiewicz" #

26.08. Warszawa (PAP) - Malarz Robert Maciejuk został laureatem nagrody im. Jana Cybisa, przyznawanej artystom malarzom za wybitne osiągnięcia w twórczości. Artysta odbierze wyróżnienie w piątek, podczas otwarcia Warszawskiego Festiwalu Sztuki GROUND ART.

"Kapituła, w której skład wchodzą dotychczasowi laureaci, zadecydowała o przyznaniu nagrody Robertowi Maciejukowi; jest to bowiem doskonałe malarstwo - powiedział PAP Jacek Maślankiewicz, prezes Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków. - Laureatami tej nagrody są znakomici przedstawiciele polskiej sztuki, wspaniali malarze".

Według Maślankiewicza, przy obecnym wyborze kapituły rolę odegrały oryginalny przekaz artystyczny, jakość obrazowania, odniesienia do tradycji, wreszcie warsztat twórcy. "Otwarcie naszego Festiwalu będzie dobrym momentem do wręczenia nagrody" - dodał Maślankiewicz.

Nagroda im. Jana Cybisa jest to wyróżnienie przyznawane artystom malarzom przez Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP). Nagroda została ustanowiona w 1973 r. na cześć Jana Cybisa, który zapoczątkował działalność ZPAP po II wojnie światowej.

Wśród dotychczasowych laureatów nagrody są m.in.: Tadeusz Dominik (1973), Stefan Gierowski 1980), Jacek Siennicki(1983), Jan Lebenstein(1985), Jan Tarasin(1987), Jerzy Nowosielski(1988), Józef Czapski(1990), Teresa Pągowska (2000).

Robert Maciejuk urodził się w 1965 r. Studiował na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Ma w dorobku wystawy indywidualne, m.in. w Galerii Foksal w Warszawie, Galerii Arsenał w Białymstoku, w Otwartej Pracowni w Krakowie, Instytucie Polskim w Rzymie i Berlinie oraz wystawy zbiorowe m.in. "Kunst, Europa" w Kunstverein w Bonn (1991), "Granice obrazu, "Scena 2000", "Za czerwonym horyzontem" w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, "Here and Now" w Galerii Zachęta w Warszawie.

W ramach festiwalu Ground Art, 30 warszawskich galerii zaprezentuje twórczość ponad 100 artystów, zarówno starszego, jak i młodego pokolenia. Będą wśród nich prace takich twórców, jak Wojciech Fangor, Jarosław Modzelewski, Tadeusz Dominik, klan Młodożeńców, Teresa Pągowska czy Marek Sobczyk.

W galeriach odbędą się liczne wernisaże, spotkania z artystami oraz dyskusje o sztuce. W trakcie trwania WFS, specjalnie dla odwiedzających galerie, przygotowano atrakcyjne ceny prac. Wśród gości wystawy rozlosowany zostanie obraz malarki Jolanty Caban. "Chcemy tym festiwalem i tą wystawą nawiązać do najlepszych tradycji ZPAP" - uzupełnił prezes Maślankiewicz.

"Warszawski Festiwal Sztuki GROUND ART jest związany z obchodami setnej rocznicy powstania Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP). - powiedział PAP rzecznik festiwalu Olivier Hałasa. - Z tego powodu odbędzie się w Domu Artysty Plastyka wystawa, do której +swój kamyczek+ dorzucą najważniejsze warszawskie galerie. Chcemy pokazać, co działo się w związku przez 100 lat jego działania. Zobaczymy więc cały przekrój stuletniej działalności artystów ZPAP". (PAP)

maz/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)