Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rocznica masakry. "Mordercy na salonach"

0
Podziel się

Dziś przypada 40. rocznica tragicznych wydarzeń.

Rocznica masakry. "Mordercy na salonach"
(PAP/Adam Warżawa)
bDyyvyad

Delegacje Stoczni Gdańsk oraz gdańskich szkół złożyły przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców wieńce i zapaliły znicze. W uroczystości wzięło udział kilkaset osób. W czwartek przypada 40. rocznica Grudnia'70.

Stoczniowcy każdego roku w rocznicę wydarzeń, podczas przerwy śniadaniowej, składają wieńce i zapalają znicze przed pomnikiem, który jest położony obok ich zakładu. Hołd tragicznie poległym robotnikom oddali też m.in. marszałek województwa, Mieczysław Struk oraz przewodniczący gdańskiej _ S _, Krzysztof Dośla i ok. 200 osób z kilkudziesięciu gdańskich szkół.

_ - To jest taka tradycja, że w tym dniu, cała stocznia, wszystkie związki zawodowe i zarząd oddają hołd poległym _ - powiedział przewodniczący Komisji Międzyzakładowej NSZZ _ Solidarność _, Roman Gałęzewski. Jego zdaniem, stoczniowcy pamiętają o wydarzeniach sprzed 40 lat.

bDyyvyaf

Według oficjalnych danych, w grudniu 1970 r. na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga zginęły 44 osoby, a ponad 1160 zostało rannych.

Wiceprzewodniczący stoczniowej _ S _, Karol Guzikiewicz mówił do zgromadzonych, że 21 lat temu gdańska stocznia i miliony Polaków wywalczyło niepodległą Polskę.

_ - Myśleliśmy wtedy, że testament tamtych ludzi (...) będzie zrealizowany _ - podkreślił. Wyjaśnił, że oprócz pomnika, testamentem tym jest osądzenie winnych zdarzeń sprzed 40 lat. _ _

_ - Mimo że mamy wolną Polskę, to kuratorzy i sędziowie dalej działają tak, jak to było w latach stalinowskich, za czasów dawnej komuny, a mordercy, jak Jaruzelski, przyjmowani są na salonach w Pałacu Prezydenckim. Temu mówimy stanowcze nie _ - powiedział.

bDyyvyal

Posłuchaj _ Ballady o Janku Wiśniewskim _w wykonaniu Kazika Staszewskiego:

_ _Zbigniew Książek z Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ Solidarność, przypomniał, że wydarzenia grudniowe w Gdańsku trwały trzy dni, od 14 do 16 grudnia. Na placu obok stoczni, gdzie teraz jest Pomnik Poległych Stoczniowców, w drugim dniu wydarzeń zostało zabitych sześć osób, a trzeciego co najmniej dwie osoby.

W czwartek po południu w ramach obchodów 40. rocznicy Grudnia'70 zapalone zostaną znicze przed tablicą pamiątkową na dawnym budynku Komitetu Wojewódzkiego PZPR. Następnie w kościele św. Brygidy odprawiona zostanie msza za ojczyznę. Po niej odbędzie się przemarsz przed Pomnik Poległych Stoczniowców, gdzie złożone zostaną kwiaty i odczytany zostanie apel poległych.

Rocznica zbrodni grudniowej obchodzona będzie w czwartek także w Gdyni, gdzie odbędzie się promocja albumu Zbrodnia bez kary. Grudzień 1970 w Gdyni, autorstwa historyków gdańskiego oddziału IPN Piotra Brzezińskiego, Roberta Chrzanowskiego i Anny Nadarzyńskiej-Piszczewiat.

bDyyvyam

Wieczorem w gdyńskiej hali sportowo-widowiskowej zaplanowano pokaz przedpremierowy filmu fabularnego Czarny czwartek o tragicznych wydarzeniach Grudnia'70. W obrazie reżyserowanym przez Antoniego Krauzego wystąpili m.in.: Wojciech Pszoniak - jako Władysław Gomułka, Piotr Fronczewski - jako Zenon Kliszko, Witold Dębicki - jako Mieczysław Moczar, Piotr Garlicki - jako Józef Cyrankiewicz.

bDyyvyaG
wiadomości
kraj
KOMENTARZE
(0)