Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rocznica Powstania Styczniowego. Prezydent zapowiedział patronat

0
Podziel się

Bronisław Komorowski już na początku sierpnia zapowiedział, że obejmie 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego swoim patronatem.

Rocznica Powstania Styczniowego. Prezydent zapowiedział patronat
(Reporter)
bDJDzGnF

Bronisław Komorowski już na początku sierpnia zapowiedział, że obejmie 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego swoim patronatem - poinformowała szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

Podkreśliła, że zdaniem prezydenta powinniśmy _ szczególnie dbać o pamięć historyczną, ale nie należy traktować jej jako oręża w walce politycznej _.

Podczas sobotniej Rady Politycznej PiS Jarosław Kaczyński mówił o tym, że Sejm nie wyraził zgody na uchwałę ws. przypadającej w przyszłym roku 150. rocznicy Powstania Styczniowego. _ - Jeśli państwo nie chce obchodzić rocznicy, to my musimy zorganizować te obchody _ - zapowiedział.

bDJDzGnH

_ - Prezydent, przemawiając na początku sierpnia w związku ze 148. rocznicą śmierci Romualda Traugutta, mówił, że w wolnej Polsce powinniśmy szczególnie dbać o pamięć historyczną, ale nie należy jej traktować jako oręża w walce politycznej _ - zaznaczyła Trzaska-Wieczorek.

Wtedy też - podkreśliła - prezydent zapowiedział objęcie 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego swoim patronatem. _ - Prezydent zawsze był otwarty na wolę wspólnego uczczenia naszych wielkich rocznic narodowych i zawsze zapraszał wszystkich, którzy chcieli wspólnie je czcić _ - dodała.

Rok 2013 Rokiem Powstania Styczniowego ustanowił Senat. 3 sierpnia izba przyjęła uchwałę w tej sprawie. _ - Honorując patriotyczne oddanie i szlachetne poświęcenie powstańców styczniowych, spłacamy dług wobec wielu pokoleń Polaków, którzy nie wahali się stanąć do walki w obronie wolności _ - głosi uchwała. Przypomniano w niej, że Powstanie Styczniowe skierowane było przeciwko rosyjskiemu zaborcy, a jego celem była restytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Za przyjęciem uchwały głosowało 88 senatorów, jedna osoba była przeciwko, jedna wstrzymała się od głosu.

Sejm podobnym projektem uchwały, przygotowanym przez posłów PiS, zajął się 21 listopada. Odrzucenie projektu zaproponowała sejmowa komisja kultury i środków przekazu, argumentując, że jedynym powodem negatywnej rekomendacji było to, że Senat podjął już uchwałę ustanawiającą rok 2013 Rokiem Powstania Styczniowego. Jak przypomniała wówczas posłanka PO Urszula Augustyn, Sejm może podjąć tylko trzy uchwały czczące w danym roku osobę lub wydarzenie, a komisja kultury poparła już projekty uchwał ustanawiające rok 2013 rokiem: Juliana Tuwima, Witolda Lutosławskiego i Jana Czochralskiego.

bDJDzGnN
Czytaj więcej w Money.pl
Prezydent zaprasza na mszę. Kto nie przyjdzie? W związku z 90. rocznicą śmierci Narutowicza w kaplicy Pałacu Prezydenckiego 14 grudnia o godz. 13.30 zostanie odprawiona msza święta.
Nietypowa rola prezydenta. Poprowadzi... Konstytucja 3 Maja i obrady Sejmu Wielkiego będą tematem lekcji historii z udziałem uczniów trzech gimnazjów z różnych rejonów Polski, którą na Zamku Królewskim w Warszawie poprowadzi prezydent Bronisław Komorowski.
Komorowski ma sposób na kryzys. Trzeba... W sytuacji, gdy rynek europejski przeżywa trudności, Polska powinna zwiększyć aktywność na wybranych, atrakcyjnych rynkach - powiedział prezydent Bronisław Komorowski.
bDJDzGoi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)