Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rocznicowy numer "Dziejów Najnowszych" o II wojnie światowej

0
Podziel się:

Artykuły poświęcone wydarzeniom roku 1939 i jego genezie z punktu widzenia
jej uczestników m.in. Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Francji i ZSRR znalazły się w najnowszym
numerze kwartalnika "Dzieje Najnowsze", którego promocja odbyła się w czwartek w Belwederze.

Artykuły poświęcone wydarzeniom roku 1939 i jego genezie z punktu widzenia jej uczestników m.in. Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Francji i ZSRR znalazły się w najnowszym numerze kwartalnika "Dzieje Najnowsze", którego promocja odbyła się w czwartek w Belwederze.

"Bardzo się cieszę z możliwości odbycia tego spotkania. Normalnie funkcjonujący kraj nie może istnieć, jeżeli nie będzie prowadził polityki historycznej, jeżeli nie będziemy sięgali do własnych korzeni, jeżeli nie będziemy uczyli następnych pokoleń dziejów własnego kraju i własnego narodu, jeżeli będziemy przechodzili do porządku dziennego nad fałszowaniem historii, to nic dobrego nas nie spotka" - mówił sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Paweł Wypych.

Zauważył równocześnie, że ważne jest każde wydawnictwo, które pozwala poszerzyć wiedzę na temat historii. "Mam nadzieję, że ta konferencja będzie przyczynkiem do tego, by świadomość wartości dziejów własnego narodu była dla nas i dla następnych pokoleń rzeczą ważną i oczywistą" - dodał Wypych reprezentujący na spotkaniu szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Aleksandra Szczygło, który objął publikację patronatem.

W spotkaniu udział wzięli także historycy, których publikacje znalazły się w rocznicowym numerze "Dziejów Najnowszych". Marek Kornat, członek Polskiego Towarzystwa Historycznego i autor artykułu o genezie wybuchu II wojny światowej przedstawił tezy dotyczące jej przyczyn dominujące w światowej historiografii podczas ostatnich 70 lat.

Według Kornata, ukształtowało się sześć nurtów interpretacyjnych wybuchu wojny. Pierwszym z nich jest stanowisko historiografii głównie niemieckiej mówiące o tym, że II wojna została przygotowana i rozpętana przez Niemcy. Lata 60. przyniosły nurt rewizjonistyczny zapoczątkowany w krajach anglosaskich, zdaniem którego Hitler był politykiem raczej pragmatycznym, a mocarstwa zachodnie popełniły kolosalne błędy, co zaowocowało sytuacją, w której wojna stała się nieuchronna. Trzecim nurtem było mocne wyeksponowanie współodpowiedzialności obu mocarstw totalitarnych za wybuch wojny. Ten pogląd wydaje się nam najbliższy" - relacjonował Kornat.

Jako czwartą tezę wyjaśniającą genezę II wojny historyk wymienił pogląd starający się pomniejszyć rolę Hitlera i podkreślający kluczową rolę Stalina, który miał sterować przywódcą Rzeszy.

"Nie można także nie wymienić tezy sowieckiej mówiącej, iż wojna została co prawda wywołana przez Niemcy, ale była możliwa tylko dlatego, że nie powiodły się próby stworzenia bloku antyhitlerowskiego, zaproponowanego przez ZSRR i wskutek postawy antykomunistycznej państw zachodnich i sprzeciwu Polski wobec wpuszczenia armii sowieckiej na swoje terytorium. Wszystko to zmusiło ZSRR do paktu z Rzeszą. Ostatnia teza, jaka pojawiła się dość niedawno, mówi zaś o teorii europejskiej wojny domowej, która ogarnęła kontynent jako sprzeciw wobec dwóch totalitaryzmów, które rozpoczęły walkę o hegemonię nad światem" - powiedział Wypych.

Kwartalnik "Dzieje Najnowsze", w którym ukazał się cykl artykułów na temat genezy II wojny światowej, istnieje od 1968 roku i jest wydawany w nakładzie 750 egzemplarzy skierowanych głównie do historyków i pasjonatów tej dyscypliny. (PAP)

akn/ abe/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)