Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rodriguez: reforma WPR będzie zakładała ujednolicenie systemów

0
Podziel się:

Dążenie do ujednolicenia systemu płatności dla rolników będzie jednym z
założeń reformy Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) EU, która ma wejść w życie z początkiem 2014 r. -
mówił w piątek dyrektor Generalnej Dyrekcji Rolnictwa KE Jose Manuel Silva Rodriguez.

Dążenie do ujednolicenia systemu płatności dla rolników będzie jednym z założeń reformy Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) EU, która ma wejść w życie z początkiem 2014 r. - mówił w piątek dyrektor Generalnej Dyrekcji Rolnictwa KE Jose Manuel Silva Rodriguez.

Dyrektor z Komisji Europejskiej konsultował w Warszawie z ministrem rolnictwa Markiem Sawickim program działań w zakresie rolnictwa, w tym przygotowania do reformy WPR w czasie polskiej prezydencji w Unii.

Rodriguez podkreślał na konferencji prasowej po rozmowach, że celem reformy jest to, by rolnictwo produkowało więcej, było bardziej zaawansowane technologiczne i bardziej konkurencyjne oraz by generowało większą wartość dodaną. Po raz pierwszy Unia przystępuje do tak istotnej reformy mając w składzie 27 państw. Obecnie obowiązujący system został ustanowiony jeszcze w czasie, gdy UE liczyła jeszcze 15 członków - przypomniał.

"W planach reformy jest wyrównywanie dopłat dla rolników w poszczególnych krajach członkowskich" - stwierdził Rodriguez. "Na pewno nie jest możliwe wprowadzenie tak prostego systemu płatności, że system produkcji nie zdoła się do niego przystosować czy nadążyć" - podkreślił Rodriguez. Jak mówił, prostszy system wsparcia dla rolników jest niezbędny, ale są pewne granice jego jednolitości. Zaznaczył, że na pewno nowy system będzie się składał z dwóch filarów - podstawowej dopłaty do powierzchni uprawnej oraz dodatkowych - premiujących np. nowoczesne technologie czy innowacje.

Podkreślił jednak, że dyskusji nad zmianami w kontekście dopłat należy brać pod uwagę trzy główne elementy. Chodzi o stan obecny, mamy teraz kraje, w których płatności ustalono na podstawie reformy z roku 2003 czyli "starych" członków Unii, mamy też inne systemy w nowych państwach członkowskich - tłumaczył.

Drugim czynnikiem - jak mówił Rodriguez - jest podjęta już decyzja polityczna o ujednolicaniu, stopniowym zmniejszaniu rozpiętości płatności pomiędzy państwami członkowskimi. Trzecią kwestią jest analiza tego, jak daleko to ujednolicenie może pójść - dodał. Zaznaczył też, że Unia myśli o różnych dodatkowych płatnościach - regionalnych, krajowych itd.

Rodriguez tłumaczył, że obecnie w Unii funkcjonują dwa systemy, są państwa, w których obowiązują rozwiązania reformy z 2003 r. oraz nowe państwa członkowskie, które wybrały inny system. Podkreślał też, że w ramach tych dwóch systemów tak na prawdę działają jeszcze różne ich modyfikacje. Te systemy będą musiały zostać przystosowane do nowych zasad od roku 2014 i będą musiały stopniowo się zmieniać - wyjaśnił.

Mówiąc o poziomie wsparcia dla rolników w poszczególnych krajach, Rodriguez przypomniał, że w Polsce osiągnięto juz poziom "normalny", natomiast Rumunia czy Bułgaria ciągle znajdują się w okresie przejściowym. "Mamy więc różne elementy, które muszą być uwzględnione przy tworzeniu nowego systemu" - zaznaczył Rodriguez.

Jak podkreślał z kolei Sawicki, obecnie prowadzi on bardzo intensywne zabiegi, by zdobyć poparcie dla głębokiej reformy WPR. Jak mówił, w tym tygodniu spotkał się już z politykami z Niemiec i Francji oraz niemieckimi organizacjami pozarządowymi i francuskimi mediami.

Odnosząc się do czwartkowej decyzji KE o bezcłowym imporcie cukru, Rodriguez stwierdził, że akurat taką decyzję można było podjąć od razu, by jak najszybciej wpuścić dodatkowy cukier na rynek. Podkreślał, że głębsza reforma tego rynku, np. zwiększenie kwot produkcyjnych wymagałaby czasu, a chodziło o to, żeby jak najszybciej zareagować na wysokie ceny cukry.(PAP)

wkr/ drag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)