Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rok Kultury Niezależnej we Wrocławiu

0
Podziel się:

Kilkanaście plansz z fotografiami dokumentującymi działania nielegalnych
grup kontrkulturowych we Wrocławiu w latach 80. znalazło się na wystawie "Kontrkultura.
Graffiti-Happening", która została otwarta w środę na wrocławskim Rynku.

Kilkanaście plansz z fotografiami dokumentującymi działania nielegalnych grup kontrkulturowych we Wrocławiu w latach 80. znalazło się na wystawie "Kontrkultura. Graffiti-Happening", która została otwarta w środę na wrocławskim Rynku.

Wystawę zorganizował wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej w ramach projektu edukacyjnego Rok Kultury Niezależnej. Częścią tego projektu będzie również rozpoczynająca się w czwartek dwudniowa konferencja naukowa pt. "Od kontrkultury do New Age".

Jak poinformował na środowej konferencji prasowej dr hab. Krzysztof Szwagrzyk z wrocławskiego oddziału IPN, głównym celem projektu jest zwrócenie uwagi na działalność kontrkulturową z końca lat 70. i lat 80.

"Kiedy mówimy o polskich rocznicach, to wskazuje się przede wszystkim wydarzenia bardzo znane. Natomiast stosunkowo rzadko mówi się o wydarzeniach związanych z kulturą podziemną, zbyt mało mówi się o ludziach, którzy przez działalność kontrkulturową reprezentowali własne stanowisko wobec ówczesnego systemu politycznego" - zaznaczył Szwagrzyk.

Ekspozycja "Kontrkultura. Graffiti-Happening" składa się z dwóch części. W pierwszej znalazły się plansze ze zdjęciami dokumentującymi działania grup kontrkulturowych we Wrocławiu w latach 80. Większość prezentowanych fotografii przedstawia happeningi organizowane przez Pomarańczowa Alternatywę - jeden z najbardziej znanych ruchów kontrkulturowych we Wrocławiu w tamtym okresie.

Zwiedzając mogą również obejrzeć fotografie z happeningu zorganizowanego przez Niezależne Zrzeszenie Studentów pt. "Pożegnanie Bieruta", który odbył się w 1989 r., oraz zdjęcia z aresztowań w trakcie protestu Ruchu "Wolność i Pokój".

Drugą część ekspozycji stanowi mur, na którym w środę zwiedzający mogli przy pomocy szablonów wykonać graffiti nawiązujące treścią do tych z lat 80.

Wystawę można będzie oglądać do 14 listopada.

W czwartek rozpocznie się dwudniowa konferencja naukowa pt. "Od kontrkultury do New Age". W jej trakcie naukowcy i publicyści poruszą zagadnienia związane ze zjawiskiem kontrkultury. Będą analizować jej źródła i idee, a także sposoby, w jakie kontrkultura kształtowała rzeczywistość Polski lat 80.

Tematyka wystąpień będzie związana zarówno z najbardziej znanymi przejawami ruchu w Polsce, takimi jak happeningi Pomarańczowej Alternatywy, jak również z zagadnieniami bardziej teoretycznymi związanymi ze sztuką postrzeganą jako narzędzie demokracji.

Poruszona zostanie także kwestia działań represyjnych, podejmowanych przez komunistyczne władze wobec subkultur i osób związanych z ruchem kontrkulturowym.

Projekty związane z Rokiem Kultury Niezależnej będą również realizowane w innych miastach Polski, m.in. w Gdańsku, Poznaniu, Katowicach, Łodzi. Do tej pory inicjatywy w ramach projektu były realizowane m.in. w Warszawie i Krakowie. (PAP)

pdo/ hes/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)