Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Romane Dyvesa: Cyganie tańczyli, a Zamachowski czytał poezję

0
Podziel się

Od 3 do 5 lipca w Gorzowie Wlkp.
królowali Cyganie - gwiazdy 21. Międzynarodowych Spotkań Romane
Dyvesa. Na niedzielnym koncercie galowym poezję romskiej poetki
Papuszy prezentował Zbigniew Zamachowski.

bEhTyCSt

Od 3 do 5 lipca w Gorzowie Wlkp. królowali Cyganie - gwiazdy 21. Międzynarodowych Spotkań Romane Dyvesa. Na niedzielnym koncercie galowym poezję romskiej poetki Papuszy prezentował Zbigniew Zamachowski.

Tegoroczne Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa rozpoczęły się w piątek. W wieczorze z poezją cygańską i hinduskim tańcem pod nazwą "Romani Rat/Cygańska noc" wystąpił znakomity akordeonista z Serbii Dragis Milanovic.

Na scenie pojawił się także aktor i piosenkarz "Piwnicy Pod Baranami" Mieczysław Święcicki, który brawurowo wykonał cygańskie romanse.

bEhTyCSv

W sobotę, w koncercie otwarcia "Pod gołym niebem" (Teł nago boliben), zagrały: zespół Bałkan Rom z Bułgarii, Zespół Tańca Hinduskiego, Leonsia Erdenko (Rosja)
oraz gwiazdy Piwnicy pod Baranami.

Finał Romane Dyvesa odbył się w niedzielę. Ostatni koncert został poświęcony cygańskiej poetce Bronisławie Wajs-Papuszy z okazji 100-lecia jej urodzin. Przez wiele lat była ona związana z Gorzowem.

Publiczność podziwiała: zespół "Gilori" ze Słowacji, D. Milanovica oraz Cyganów z węgierskiej grupy "Kalyj Jag".

Największą atrakcją galowego koncertu był wspólny występ Cygańskiego Teatru Muzycznego "Terno" z Gorzowa, zespołu "Iło" z Moskwy i towarzyszącej im Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zielonogórskiej.

bEhTyCSB

Cygańską poezję, w tym utwory Papuszy, zaprezentował znany aktor Zbigniew Zamachowski. "Poezja Papuszy jest zupełnie wyjątkowa. Jestem także pełen szacunku do tej kultury" - powiedział.

Spotkania Romane Dyvesa są okazją do zapoznania się z niezwykłą cygańską kulturą, tańcem i muzyką. Odbywają się w Gorzowie od 1989 roku. Ich pomysłodawcą i od początku dyrektorem artystycznym jest cygański kompozytor i poeta, honorowy obywatel Gorzowa, Edward Dębicki.

Tegoroczny festiwal organizowali: Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Bronisławy Wajs Papuszy.

Imprezę finansowali: MSWiA, Urząd Marszałkowski w Zielonej Górze oraz miasto Gorzów. (PAP)

bEhTyCSC

mrd/ mp/

bEhTyCSW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)