Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Romowie oddają hołd przodkom

0
Podziel się:

Biała (PAP) - Dni Wszystkich Świętych i Zaduszki są jednymi z najważniejszych świąt
dla społeczności romskiej na Podbeskidziu. W poniedziałek i wtorek spędzą wiele godzin przy grobach
swoich bliskich, wspominając ich i oddając im cześć.

Biała (PAP) - Dni Wszystkich Świętych i Zaduszki są jednymi z najważniejszych świąt dla społeczności romskiej na Podbeskidziu. W poniedziałek i wtorek spędzą wiele godzin przy grobach swoich bliskich, wspominając ich i oddając im cześć.

Romowie, aby uczcić pamięć zmarłych, przyjeżdżają na groby bliskich ze wszystkich zakątków świata, najczęściej z Niemiec i Szwecji. Tak jest w największych skupiskach na Podbeskidziu - w Andrychowie, Kętach oraz w Oświęcimiu.

Groby romskie wyróżniają się na tle innych. Bardzo często są to budowle w stylu orientalnym, z wieńczącymi je charakterystycznymi kopułami. Przy grobach bliskich Romowie spędzą czas, nierzadko przy alkoholu. Polewają także alkoholem groby. W ten sposób okazują szacunek zmarłym.

Uroczystość Wszystkich Świętych i Zaduszki to dla Romów dni bez tańca i muzyki.

Romowie to mniejszość etniczna, do której przynależność podczas ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego zadeklarowało ponad 12,7 tysiąca obywateli polskich. Najwięcej z nich mieszka w województwie małopolskim, dolnośląskim, mazowieckim, śląskim i wielkopolskim. Romowie w Polsce należą do czterech grup etnicznych: Polska Roma, Romowie Karpaccy (Bergitka Roma), Kełderasze i Lowarzy. (PAP)

szf/ tot/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)