Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Romowie wzywają do bojkotu towarów z Francji

0
Podziel się:

6 września planują demonstrację przeciwko polityce Paryża.

Romowie wzywają do bojkotu towarów z Francji
(PAP/EPA)

Związek Obywatelski Romów w Rumunii zaapelował też o przeprowadzenie 6 września demonstracji przeciwko polityce Paryża wobec Romów - poinformował w poniedziałek prezes Związku.

_ - Bojkotujcie w skali europejskiej produkty i usługi francuskie w celu przypomnienia rządowi francuskiemu, że prawa podstawowe nie są przedmiotem pertraktacji _ - napisano w komunikacie Związku, który skupia 21 stowarzyszeń romskich w Rumunii.

_ - Wzywamy do bojkotu od 6 września, czyli terminu organizowania przez Francję szczytu, na który zaproszono tylko kilka państw europejskich i na którym będzie omawiana między innymi kwestia Romów _ - powiedział prezes Związku David Mark.

Społeczność romska w Rumunii liczy od 530 tysięcy (dane oficjalne) do 2,5 mln osób na 21,5 mln mieszkańców kraju.
Związek wezwał też do przeprowadzenia 6 września manifestacji przed ambasadami Francji.

_ - Jesteśmy świadomi, że większość Romów nie ma zbyt wysokiej siły nabywczej, ale uważamy, że taka akcja będzie pożyteczna _ - dodał, podkreślając, że wśród Romów odesłanych ostatnio z Francji do Rumunii panuje _ poczucie upokorzenia _.

Francja jest czwartym co do wielkości partnerem handlowym Rumunii._ - Odwołamy apel o bojkot, kiedy Francja zaprzestanie masowego wydalania i traktowania całej społeczności jak przestępców _ - dodał Mark.

ONZ ostrzega Francję. Zobacz materiał AlJazeera English:

Paryż zaostrzył politykę wobec Romów z Europy Wschodniej pod koniec lipca, likwidując dziesiątki romskich obozowisk. Według danych francuskich władz, od 28 lipca w ramach procedury _ dobrowolnego powrotu _ odesłano do Rumunii i Bułgarii ponad 900 Romów. Romowie, którzy wyjeżdżają dobrowolnie, otrzymują od francuskiego rządu jednorazową zapomogę w wysokości 300 euro dla każdego dorosłego i 100 euro dla dziecka.

Działania te spotkały się z dezaprobatą ONZ, Rady Europy i Komisji Europejskiej. Papież Benedykt XVI wezwał Francję do złagodzenia polityki wobec romskiej społeczności.

Na 6 września zwołano w Paryżu spotkanie szefów MSW Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Grecji, Włoch i dodatkowo belgijskiej prezydencji w UE, które ma być poświęcone m.in. kwestii integracji Romów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/57/t80953.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prezydent;rumunii;chce;programiu;integracji;romow;w;ue,184,0,657848.html) Prezydent Rumunii chce programiu integracji Romów w UE Dziś Francja wydaliła ze swojego terytorium 100 Romów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/54/t85046.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/francuzi;pacyfikuja;obozy;romow,204,0,654796.html) Francuzi pacyfikują obozy Romów Sarkozy: Obozowiska są źródłem handlu ludźmi, prostytucji i wykorzystywania dzieci.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)