Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosiński na Międzynarodowych Targach Książki w Paryżu

0
Podziel się:

Z okazji 31. Międzynarodowych Targów Książki w Paryżu, francuskie
wydawnictwo Lombard zaprezentowało wystawę retrospektywną polskiego rysownika, grafika i
ilustratora Grzegorza Rosińskiego. Większość prezentowanych rysunków pochodzi ze słynnej sagi
"Thorgal".

Z okazji 31. Międzynarodowych Targów Książki w Paryżu, francuskie wydawnictwo Lombard zaprezentowało wystawę retrospektywną polskiego rysownika, grafika i ilustratora Grzegorza Rosińskiego. Większość prezentowanych rysunków pochodzi ze słynnej sagi "Thorgal".

"Gośćmi honorowymi tegorocznych targów są kraje skandynawskie. Dlatego pomyśleliśmy, że wystawa rysunków dotyczących najsławniejszego Wikinga na świecie - Thorgala, autorstwa Grzegorza Rosińskiego, będzie się doskonale komponować z ogólną atmosferą imprezy" - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa targów Florence Rosenfeld.

Wystawa Rosińskiego została podzielona na trzy części. W pierwszej z nich, zaprezentowane zostały bóstwa nordyckie oraz główni bohaterowie sagi. W drugiej, w sali głównej, na osiemdziesięciu planszach artysty - ułożonych chronologicznie, od pierwszego tomu do ostatniego - przedstawiony jest świat stworzony przez Rosińskiego. W ostatniej sali przedstawiono prace, które najlepiej wykazują innowacje, jakie Rosiński wprowadzał do swoich komiksów, przechodząc z tradycyjnego stylu rysowania do kolorów i do zarzucenia konturów.

"To, co mi się szczególnie podoba w komiksach Rosińskiego, to jego niepowtarzalny styl, kolory, których nie boi się używać w swoich rysunkach i jego tradycyjne metody pracy. Poza tym, lubię sposób, w jaki łączy fantastykę z rzeczywistością. Komiksy Rosińskiego bardzo łatwo wciągają, nie można się im oprzeć! Wystawa jest fantastyczna! Oczywiście już znam te obrazy, ale zawsze mi jest miło do nich powracać" - powiedział Michel, obecny na wystawie.

W 1976 r. Grzegorz Rosiński rozpoczął współpracę z belgijskim scenarzystą Jeanem van Hamme. To w tym czasie powstała pierwsza część ich wspólnego dzieła "Thorgal". Plansze z rysunkami Rosińskiego oznaczone etykietkami "do opublikowania na Zachodzie" były poddawane surowej kontroli. Konieczny więc był temat neutralny politycznie, jak na przykład świat Wikingów i ich mitologia.

Do dziś ukazały się 32 albumy "Thorgala", które już od ponad trzydziestu lat cieszą się ogromnym sukcesem wśród wielbicieli komiksu w całej Europie. W czasie targów Rosiński rozdawał autografy, jednak liczba wielbicieli była tak ogromna, że konieczne było przeprowadzenie loterii i wyłonienie szczęściarzy, którzy je otrzymali.

Z Paryża Magda Dziubińska(PAP)

dziu/ dki/

Więcej w serwisie PAP Life

www.paplife.pl/demo

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)