Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja: 12 września Dniem Poczęcia w obwodzie uljanowskim

0
Podziel się:

Gubernator obwodu uljanowskiego w
środkowej części Rosji europejskiej Siergiej Morozow ustanowił 12
września lokalnym Dniem Poczęcia - podała we wtorek agencja
Associated Press.

Gubernator obwodu uljanowskiego w środkowej części Rosji europejskiej Siergiej Morozow ustanowił 12 września lokalnym Dniem Poczęcia - podała we wtorek agencja Associated Press.

Pary zainteresowane spłodzeniem w tym dniu potomstwa otrzymają odpowiednie zwolnienia z pracy. Jeśli ich dzieci przyjdą na świat dokładnie 9 miesięcy później - w rosyjskie święto narodowe 12 czerwca - otrzymają jako premię pieniądze, samochody, lodówki i inne nagrody. W ten sposób gubernator chce wesprzeć ogólnorosyjską walkę o zwiększenie przyrostu naturalnego.

Dzień Poczęcia organizowany jest w położonym około 900 km na wschód od Moskwy obwodzie uljanowskim już po raz trzeci. W 2005 roku udział w nim zadeklarowało 311 kobiet i dzięki temu 12 czerwca 2006 w szpitalach obwodu przyszło na świat o 46 dzieci więcej niż tego samego dnia rok wcześniej. W kolejnym roku na poczęcie zdecydowało się 500 pań i 12 czerwca 2007 roku liczba porodów była o 78 większa niż tego samego dnia 2006 roku.

Władze obwodu mają nadzieję, że w bieżącym roku w akcji weźmie udział jeszcze więcej par. Specjalna komisja wybiera także co roku rodziców o wzorowych cnotach obywatelskich, którzy otrzymują premię specjalną - produkowany w Uljanowsku samochód terenowy UAZ- Patriot.

"Nie wydaje mi się, żeby ludzie decydowali się na dziecko tylko po to, żeby dostać nagrodę. Ale jeśli przez zbieg okoliczności uda im się wygrać samochód, to nie ma w tym przecież nic złego" - powiedział agencji AP 28-letni Jurij, który również zamierza zostać ojcem.

Liczba ludności Rosji od roku 1991 systematycznie spada. Mieszka tam obecnie tylko 141 mln ludzi, co czyni największe państwo świata jednym z krajów najrzadziej zaludnionych.

W ubiegłorocznym orędziu o stanie państwa prezydent Władimir Putin nazwał kryzys demograficzny najbardziej dotkliwym problemem kraju, obiecując jednocześnie istotne przedsięwzięcia na rzecz zwiększenia przyrostu naturalnego - jak przyznawanie parom po urodzeniu drugiego dziecka bonów pieniężnych wartości 250 tys. rubli (10 tys. dolarów). Pomoc tę będzie można przeznaczyć na kształcenie dzieci albo też na remont mieszkania. (PAP)

xym/ mc/

4078

wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)