Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: Ambasador Rosji przy UE wytyka Polsce brak konsekwencji

0
Podziel się:

Ambasador Rosji przy Unii Europejskiej Władimir
Czyżow wytknął w poniedziałek Polsce, że nie zablokowała
negocjacji UE z Ukrainą, choć Kijów - podobnie jak Moskwa -
wprowadził ograniczenia na import polskiej żywności.

Ambasador Rosji przy Unii Europejskiej Władimir Czyżow wytknął w poniedziałek Polsce, że nie zablokowała negocjacji UE z Ukrainą, choć Kijów - podobnie jak Moskwa - wprowadził ograniczenia na import polskiej żywności.

"Kilka dni temu Unia Europejska zatwierdziła mandat Komisji Europejskiej na rozmowy na temat pogłębionego porozumienia z Ukrainą. A przecież w marcu ubiegłego roku Kijów również wprowadził szereg ograniczeń na import artykułów rolnych z Polski. W tym wypadku Warszawa z jakiegoś powodu nie zablokowała przyjęcia mandatu" - oświadczył Czyżow w wywiadzie dla "Niezawisimej Gaziety".

Zdaniem rosyjskiego dyplomaty, swoim wetem "Polacy faktycznie postawili ultimatum pozostałym krajom UE - mandat w zamian za zniesienie zakazu".

"Jak na razie Unia Europejska nie zdołała uporać się z tym swoim wewnętrznym problemem. My natomiast konsekwentnie stoimy na stanowisku, że +mięsne embargo+ i uruchomienie negocjacji to sprawy, między którymi nie ma żadnego związku" - podkreślił Czyżow.

Ambasador poinformował, że "choć negocjacje w sprawie nowego porozumienia (o partnerstwie i współpracy Rosja-Unia Europejska) oficjalnie się nie rozpoczęły, to jednak niezbędne przygotowania są czynione". "I u nas, i w UE analizuje się i wstępnie formułuje cele oraz zadania przyszłego porozumienia, jego strukturę i nowe mechanizmy współpracy" - wyjaśnił.

"Gotowego projektu jeszcze nie mamy. Zanim strony przystąpią do pisania, powinny uzgodnić zasady pracy nad dokumentem, jego strukturę" - dodał Czyżow.

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE przyjęli 21 stycznia w Brukseli mandat do rozpoczęcia negocjacji w sprawie nowego pogłębionego porozumienia z Ukrainą. Przewiduje ono stworzenie "pełnej strefy wolnego handlu".

UE od czasu pomarańczowej rewolucji w 2004 roku deklaruje wolę zacieśnienia związków z Kijowem. Stąd idea zawarcia nowego, "pogłębionego porozumienia" z Ukrainą w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedzkiej (EPS). Ma ono zastąpić obecną umowę o partnerstwie i współpracy, podpisaną w 1994 roku.

Negocjacje w sprawie nowego porozumienia Ukraina-Unia Europejska mają się rozpocząć 6 lutego w Kijowie.

W październiku 2005 roku Rosja wprowadziła zakaz importu żywności z Polski, zarzucając stronie polskiej fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych i fitosanitarnych. Warszawa usunęła uchybienia w tej dziedzinie, jednak Moskwa nie zniosła embarga.

W odpowiedzi w listopadzie 2006 roku Polska zablokowała rozpoczęcie negocjacji między Unią Europejską i Rosją w sprawie nowej umowy o partnerstwie i współpracy. W konsekwencji prowadzenie rozmów z Moskwą w sprawie zniesienia rosyjskiego embarga wzięła na siebie Komisja Europejska.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ jo/ mc/ fal/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)