Notowania

rosja
02.04.2009 13:28

Rosja: Analityk wojskowy: przyjęcie Albanii i Chorwacji do NATO bez znaczenia

"Przyjęcie Albanii i Chorwacji do NATO nie ma żadnego znaczenia ani dla sojuszu, ani dla tych, którzy znajdują się daleko od jego granic" - ocenił w czwartek w rozmowie z PAP znany rosyjski analityk wojskowy Wiktor Litowkin.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Przyjęcie Albanii i Chorwacji do NATO nie ma żadnego znaczenia ani dla sojuszu, ani dla tych, którzy znajdują się daleko od jego granic" - ocenił w czwartek w rozmowie z PAP znany rosyjski analityk wojskowy Wiktor Litowkin.

Według niego, "Albania nie wzmocni NATO, gdyż nie ma przyzwoitej armii".

"Nie chciałbym używać takich słów, jednak Albania będzie dostarczać +mięso armatnie+ dla sojuszu. Albańskich żołnierzy będzie się wysyłać do Afganistanu, Iraku i innych punktów zapalnych, gdzie będą wykorzystywani w warunkach bojowych" - powiedział Litowkin, komentator wojskowy "Niezawisimej Gaziety" i agencji RIA-Nowosti.

Jego zdaniem, "także przyjęcie Chorwacji nic nie dodaje do NATO, choć kraj ten dysponuje rozwiniętym przemysłem stoczniowym". "Jednak sojusz nie buduje teraz okrętów, a remonty starych mógł zlecać bez przyjmowania Chorwacji" - zauważył analityk.

"Słowem, nie sądzę, by ta fala rozszerzenia stanowiła dla NATO jakieś istotniejsze wzmocnienie" - oświadczył Litowkin, który jest również zastępcą szefa magazynu "Niezawisimoje Wojennoje Obozrenije", dodatku tygodniowego do "Niezawisimej Gaziety".

"Sojusz Północnoatlantycki bez tego jest wystarczająco silnym blokiem" - dodał.

Analityk zauważył też, że "Rosja nie sprzeciwiała się przyjęciu Albanii i Chorwacji do NATO, ponieważ oba kraje leżą od niej daleko".

"Jedyne, o czym należy w tym miejscu wspomnieć jest to, że NATO nie wzięło pod uwagę roli Albanii w konflikcie kosowskim. Rozwijał się on nie bez udziału tego kraju. Jednak taka jest europejska tolerancja" - powiedział Litowkin.

Albania i Chorwacja stały się w środę formalnie nowymi członkami NATO. W Waszyngtonie odbyła się krótka uroczystość z udziałem ambasadorów dwóch krajów.

Oba państwa zostaną wprowadzone ceremonialnie do grona członków na piątkowo-sobotnim szczycie w Strasburgu (Francja) oraz Kehl i Baden-Baden (Niemcy), upamiętniającym 60.rocznicę powstania sojuszu. NATO będzie odtąd liczyć 28 członków.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ro/

Tagi: rosja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz