Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja: Cerkiew w Lesie Katyńskim - połowa murów gotowa

0
Podziel się

Do około połowy wysokości wzniesione są mury Świątyni Zmartwychwstania
Chrystusa powstającej na terenie Zespołu Memorialnego w Katyniu. Jak powiedział w sobotę PAP
pracujący przy budowie Igor Łysogorow, czasowo przerwane roboty będą wznowione są po niedzieli.

bEgfpYdh

Do około połowy wysokości wzniesione są mury Świątyni Zmartwychwstania Chrystusa powstającej na terenie Zespołu Memorialnego w Katyniu. Jak powiedział w sobotę PAP pracujący przy budowie Igor Łysogorow, czasowo przerwane roboty będą wznowione są po niedzieli.

Fundament prawosławnej świątyni został poświęcony podczas uroczystości upamiętniających Rosjan i Polaków spoczywających w Lesie Katyńskim 7 kwietnia, w 70. rocznicę mordu na polskich oficerach. Wzięli w nich udział premierzy Rosji i Polski, Władimir Putin i Donald Tusk.

Na terenie budowy powstają jednocześnie cztery budynki: cerkiew, refektarz z dzwonnicą, w którym będą też klasy do zajęć z młodzieżą, plebania i budynek ochrony. Najwyższy z budynków - cerkiew - będzie mieć około 50 metrów wysokości, o około połowę niższy będzie refektarz - tłumaczy Łysogorow, pracownik firmy budowlanej Socpromstroj.

bEgfpYdj

Teraz gotowy, choć jeszcze bez stropu, jest parter świątyni, wzniesiony nad podziemną kondygnacją, gdzie w fundamencie znajduje się kamień węgielny. Na parterze i w podziemnej kondygnacji widać otwory okienne, nad wejściami na fasadach wznoszą się łuki. Mury wszystkich budynków ułożone są bardzo starannie z czerwonej cegły. Po ukończeniu cerkiew będzie otynkowana i na fragmencie muru widoczne są próby kolorów - różne odcienie kremowej bieli.

Według Łysogorowa w budowie były niewielkie pauzy związane kwestiami finansowymi, które zostały już rozwiązane i na początku przyszłego tygodnia ma przybyć nowa ekipa, która "w szybkim tempie" wznowi roboty. Pracownik Socpromstroju przyznaje jednak, że w zimie ich tempo może być wolne.

Dyrektor Zespołu Memorialnego w Katyniu Igor Grigoriew powiedział w sobotę PAP, że wstępny termin ukończenia cerkwi to lipiec 2011 roku. Grigoriew zastrzegł jednak, że świątynia nie ma związku z Zespołem Memorialnym.

Prowadząca prace budowlane firma Socpromstroj ma siedzibę w obwodzie moskiewskim, firmy ze Smoleńska są tylko podwykonawcami. Zleceniodawcą jest koncern Rosnieft. Jak mówi Łysogorow, w jednej ze zmian w poprzednich miesiącach na budowie pracowało trzech Polaków, zatrudnionych w Socpromstroju. Pozostali robotnicy to Rosjanie, Ukraińcy i Białorusini.

bEgfpYdp

W kwietniu decyzję o budowie świątyni krytykował Dyrektor Państwowego Muzeum Historii Politycznej Rosji Jewgienij Artiomow. Wskazał on, że strona polska zgodziła się, by w miejscu pochówku ludzi różnych wyznań nie wznosić kościoła, a także - że tylko na 3 proc. terytorium Zespołu Memorialnego przeprowadzono ekshumacje i przy prowadzeniu prac ziemnych należy zachować ostrożność.

Smoleńscy duchowni prawosławni zapewniali po rozpoczęciu budowy świątyni, że będą się modlili w intencji wszystkich spoczywających tam ofiar stalinowskich zbrodni - tak Rosjan, jak i Polaków.W ziemi katyńskiej obok polskich oficerów zamordowanych przez NKWD w 1940 roku, spoczywają tysiące Rosjan - ofiar stalinowskich represji. Nikt nie potrafi podać ich dokładnej liczby. Historycy szacują, że jest to około 8-10 tys. osób.

Anna Wróbel (PAP)

awl/ malk/

bEgfpYdK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)