Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja: Członkinie Pussy Riot wyszły na wolność

0
Podziel się:

#
zwolnienie Tołokonnikowej
#

# zwolnienie Tołokonnikowej #

23.12. Moskwa (PAP/AFP,Reuters) - Maria Alochina i Nadieżda Tołokonnikowa, członkinie rosyjskiej punkrockowej grupy Pussy Riot odbywające kary dwóch lat łagru za wykonanie antyputinowskiego utworu w prawosławnej świątyni, wyszły w poniedziałek na wolność.

Alochina została zwolniona w poniedziałek rano; z kolonii karnej została przywieziona przez służby więzienne na dworzec kolejowy w Niżnim Nowogrodzie. Poinformowali o tym jej adwokaci, których nie było przy uwolnieniu performerki.

Kilka godzin później ze szpitala więziennego w Krasnojarsku, na Syberii, na wolność wyszła Tołokonnikowa. Tym razem na zwolnioną czekali dziennikarze. Zwolnienie Tołokonnikowej potwierdził również jej mąż Piotr Wierziłow, który był w Krasnojarsku.

Alochina zapowiedziała po wyjściu z więzienia, że zajmie się działalnością na rzecz obrony praw człowieka. Tołokonnikowa krzyknęła po wyjściu - "Rosja bez Putina!".

W wywiadzie dla opozycyjnej telewizji Dożd Alochina skrytykowała amnestię uchwaloną w zeszłym tygodniu przez rosyjski parlament, na mocy której została zwolniona, nazywając ją "PR-owskim chwytem".

"To profanacja" - mówiła, wskazując, że amnestia nie objęła nawet 10 proc. osadzonych. "Gdybym miała wybór, odmówiłabym" - oceniła Alochina, dodając, że nie zmieniła zdania o prezydencie Rosji Władimirze Putinie.

25-letnia Alochina oraz 24-letnia Tołokonnikowa odbywały karę dwóch lat łagru za wykonanie w lutym 2012 roku antyprezydenckiego utworu w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie. Obie zostały objęte amnestią, uchwaloną 18 grudnia przez Dumę Państwową, niższą izbę parlamentu Rosji, w związku z 20. rocznicą przyjęcia konstytucji. Obie kobiety mają małe dzieci.

Prócz nich na dwa lata kolonii karnej za "chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną" skazano trzecią członkinię grupy Pussy Riot - Jekatierinę Samucewicz, jednak w jej przypadku zawieszono wykonanie kary. (PAP)

awl/ ap/

15358434 15358522 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)