Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja: Duma proponuje konferencję na temat tarczy antyrakietowej

0
Podziel się:

Deputowani do Dumy Państwowej, niższej izby
rosyjskiego parlamentu, zajmujący się problematyką międzynarodową,
wystąpili w środę z inicjatywą zorganizowania w Moskwie
konferencji z udziałem parlamentarzystów z Polski, Czech i USA,
poświęconej planowanemu rozmieszczeniu elementów amerykańskiej
tarczy antyrakietowej w Europie Środkowej.

Deputowani do Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, zajmujący się problematyką międzynarodową, wystąpili w środę z inicjatywą zorganizowania w Moskwie konferencji z udziałem parlamentarzystów z Polski, Czech i USA, poświęconej planowanemu rozmieszczeniu elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie Środkowej.

"Apelujemy do partii reprezentowanych w parlamentach USA, Czech i Polski o trzeźwą ocenę nieuchronnie negatywnych następstw planowanej instalacji elementów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej w Europie i zapobieżenie nieodwracalnym krokom" - głosi oświadczenie, wydane w tym dniu przez Naradę Międzypartyjną ds. Polityki Zagranicznej.

Narada Międzypartyjna ds. Polityki Zagranicznej - to nieformalne gremium, w którym zasiadają członkowie Komisji Spraw Zagranicznych Dumy i po dwóch przedstawicieli każdej z pięciu frakcji parlamentarnych - Jednej Rosji, Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPFR), Sprawiedliwej Rosji, Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji (LDPR) i Sojuszu Narodowego.

W pracach Narady, mającej demonstrować, że w sprawach polityki zagranicznej między rosyjskimi partiami istnieje pełna zgoda, uczestniczy także przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Rady Federacji, izby wyższej parlamentu Rosji, Michaił Margiełow.

"Realizacja planów USA otworzyłaby drogę do niebezpiecznego naruszenia strategicznej stabilności oraz stworzyłaby zagrożenie dla bezpieczeństwa w świecie i Europie. Nasze partie podejmą wszelkie niezbędne wysiłki, by uniknąć takiego rozwoju wydarzeń i aby problem ten stał się przedmiotem dyskusji na cieszących się autorytetem forach międzynarodowych" - czytamy w dokumencie.

Narada Międzypartyjna ds. Polityki Zagranicznej zapowiedziała, że przygotuje projekt stosownej odezwy Dumy do parlamentów Polski, Czech i USA, która może zostać uchwalona już w przyszłym tygodniu.

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Dumy Konstantin Kosaczow powiedział dziennikarzom, że rosyjska delegacja spowodowała już, że temat amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Europie Środkowej został włączony do porządku dziennego jesiennej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.

Według Kosaczowa, rosyjscy parlamentarzyści będą zabiegać o to, aby tematem tym zajęły się także zgromadzenia międzyparlamentarne Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) oraz NATO, a także Parlament Europejski.

"Jeśli tym czy innym siłom uda się przeforsować plany rozmieszczenia elementów systemu obrony przeciwrakietowej USA w Europie, to będzie to miało nieodwracalne następstwa. Rosja będzie zmuszona do kontrposunięć, co pogrąży Europę w wyścigu zbrojeń" - oznajmił rosyjski parlamentarzysta.

Waszyngton chce ulokować w Europie Środkowej bazy swojej tarczy antyrakietowej: w Polsce - wyrzutnie rakiet przechwytujących, a w Czechach - radar. Tarcza ma chronić USA i ich sojuszników przed atakiem ze strony tzw. państw nieprzewidywalnych, przede wszystkim Iranu.

Plany te napotkały ostry sprzeciw ze strony Rosji, która twierdzi, że zagrażają one jej bezpieczeństwu i która w zamian za odstąpienie od budowy baz w Polsce i Czechach zaproponowała Stanom Zjednoczonym wspólne użytkowanie dzierżawionej przez Moskwę stacji radiolokacyjnej w Gabali, na terytorium Azerbejdżanu.

Kwestie te są tematem rosyjsko-amerykańskich konsultacji na szczeblu ekspertów. Ich kolejna tura odbędzie się w dniach 9-10 października w Moskwie. Natomiast na 12 października - także w stolicy Rosji - wyznaczono spotkanie szefów resortów spraw zagranicznych i obrony obu państw.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ap/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)