Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja: Działacze Greenpeace'u są przewożeni do Petersburga

0
Podziel się

#
dochodzą: informacja, że działacze są przewożeni, komunikat Greenpeace'u
#

bEpDpNit

# dochodzą: informacja, że działacze są przewożeni, komunikat Greenpeace'u #

01.11. Moskwa, Amsterdam (PAP/AFP, media) - Trzydziestu działaczy międzynarodowej organizacji ekologicznej Greenpeace, zatrzymanych po akcji na Morzu Barentsa, jest przewożonych z Murmańska do więzienia w Petersburgu - poinformował w piątek Greenpeace, powołując się na źródła dyplomatyczne.

Według agencji ITAR-TASS działacze w piątek po południu zostali samochodami wywiezieni z murmańskiego aresztu. Nie ma jednak oficjalnych informacji o miejscu ich obecnego pobytu.

bEpDpNiv

W komunikacie międzynarodowa organizacja Greenpeace podała, że nie zna powodów przeniesienia ekologów. Rzeczniczka Greenpeace'u Danielle Taaffe powiedziała, że informację "potwierdziło wielu dyplomatów".

"Zatrzymani wcale nie powinni znajdować się w areszcie. Powinni móc dołączyć do rodzin i zacząć normalne życie" - podkreślił dyrektor Greenpeace International Kumi Naidoo. Jak dodał, w Petersburgu rodzinie i służbom konsularnym łatwiej będzie odwiedzać aresztowanych. "Ale nie ma żadnej gwarancji, że warunki w nowym areszcie będą lepsze niż w Murmańsku" - zastrzegł.

Aresztowani to "więźniowie sumienia, którzy z determinacją działali w obronie nas wszystkich i powinni być wolni" - zaznaczył.

Trzydziestu członków załogi "Artic Sunrise", statku należącego do Greenpeace'u i pływającego pod banderą holenderską, we wrześniu usiłowało dostać się na należącą do rosyjskiego Gazpromu platformę wiertniczą Prirazłomnaja, aby zaprotestować przeciwko wydobywaniu ropy naftowej w Arktyce. Interweniowała straż przybrzeżna Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB)
, która zatrzymała statek i odholowała do Murmańska.

bEpDpNiB

Sąd rejonowy w tym mieście na północy Rosji nakazał aresztowanie na dwa miesiące - do 24 listopada - wszystkich członków załogi, w tym 26 cudzoziemców pochodzących z 18 krajów. Początkowo Komitet Śledczy postawił im zarzut piractwa, za co groziło im od 10 do 15 lat więzienia.

Wśród aresztowanych jest obywatel Polski, 37-letni Tomasz Dziemianczuk, pracownik Uniwersytetu Gdańskiego.

23 października Komitet Śledczy oświadczył, że zmienił wszystkim oskarżonym kwalifikację czynu z piractwa na chuligaństwo. Zmiana ta oznacza złagodzenie zarzutów. O ile za piractwo w Rosji grozi do 15 lat łagru, o tyle za chuligaństwo - do 7 lat.

Jednak w piątkowym komunikacie Greenpeace'u poinformowano, że ekologom nie cofnięto zarzutu piractwa, a jedynie dołożono kolejny zarzut - chuligaństwa. "Ciążą na nich teraz oba te zarzuty, za które grozi odpowiednio 15 i 7 lat" - napisano w komunikacie organizacji. (PAP)

bEpDpNiC

ksaj/ ro/

14951977 14951559 arch.

bEpDpNiW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)