Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja i Ukraina będą rozmawiać o gazie

0
Podziel się:

Tymoszenko spotka się w sobotę z Putinem. Tego dnia w Moskwie odbędzie gazowy szczyt.

Rosja i Ukraina będą rozmawiać o gazie
(PAP/EPA)

_ aktualizacja 12:30 _

Premier Ukrainy Julia Tymoszenko spotka się z premierem Rosji Władimirem Putinem. Do rozmów dojdzie w sobotę w Moskwie. Tego dnia w Moskwie odbędzie gazowy szczyt z udziałem Unii.

Julia Tymoszenko zabiegała wczoraj o rozmowę z Władimirem Putinem przez cały dzień. Połączenie udało się uzyskać koło północy - premierzy ustalili, że spotkają się w sobotę w Moskwie, gdzie mają odbyć się międzyrządowe rosyjsko-ukraińskie rozmowy na temat tranzytu i handlu gazem w tym roku. Biuro prasowe Julii Tymoszenko informuje, że rozmowy były konstruktywne i premier ma nadzieję na rozwiązanie wszystkich problemów.

Jednocześnie Julia Tymoszenko wysłała do Władimira Putina telegram, gdzie po raz kolejny przedstawiła krytykowaną wielokrotnie przez Moskwę propozycję. Zagwarantowała bowiem, że Ukraina z gazu przesyłanego przez ten kraj zabierze 8 procent paliwa, które posłuży do technicznej obsługi tranzytu. Kijów zapłaci za nie później.

W sobotę 17 stycznia, w Moskwie, ma się odbyć szczyt odbiorców i krajów tranzytowych rosyjskiego gazu - poinformowała sekretarz prasowa prezydenta Rosji Natalia Timakowa. Wcześniej, Julia Tymoszenko powiedziała, że takie spotkanie powinno być zorganizowane na neutralnym terytorium.

Unijny komisarz ds. energii Andris Piebalgs i czeski minister ds. energii Martin Rziman gotowi są uczestniczyć w ukraińsko-rosyjskim spotkaniu, żeby pomóc znaleźć trwałe rozwiązanie sporu gazowego - poinformował rzecznik Komisji Europejskiej Johannes Laitenbereger.

Putin stawia na Gazociąg Północny.

W wywiadzie, udzielonym niemieckiej telewizji ARD a cytowanym przez Interfax-Ukraina, Putin zastrzegł, iż jeśli projekt Nord Stream (Gazociągu Północnego) nie zostanie zrealizowany, w Europie będzie mniej gazu, a także będzie on droższy, przede wszystkim ze względu na problemy, związane z krajami tranzytowymi. - _ Co więcej - podkreślił rosyjski premier _- _ w takiej sytuacji Rosja może zwrócić się ku innym rynkom - w USA czy na Dalekim Wschodzie _.

Władimir Putin po raz kolejny także zaapelował do Unii Europejskiej o wywarcie presji na Ukrainę ws. rozwiązania kryzysu gazowego i odblokowania przepływu gazu przez ukraińskie terytorium.- _ Europa winna wysłać jasny, jednoznaczny sygnał nie w kierunku Rosji, domagając się, by sprzedawała gaz po niższych cenach, lecz do Ukrainy, by zaczęła działać w sposób cywilizowany _ - powiedział rosyjski premier.

Putin podkreślał, iż obecny kryzys gazowy przede wszystkim dowodzi, jak potrzebna jest dywersyfikacja szlaków dostaw tego surowca. Wyrażał też nadzieję, że przewodnictwo Czech w Unii Europejskiej będzie sprzyjać budowie magistrali Nord Stream.

Powstanie eurokomisja śledcza w sprawie gazu?

Frakcja socjalistyczna w Parlamencie Europejskim zaproponowała powołanie parlamentarnej komisji śledczej, która zbada wszystkie okoliczności przerwania dostaw gazu do UE przez terytorium Ukrainy.

_ - Setki tysięcy Europejczyków zostało odciętych od ogrzewania podczas najgorszych mrozów. To jest nie do zaakceptowania i musimy dogłębnie zbadać, co się właściwie stało _ - oświadczyli pomysłodawcy: posłowie Hannes Swoboda z Austrii i Jan Marinus Wiersma z Holandii.

Ich zdaniem parlamentarne dochodzenie ma sens nawet jeśli Rosja i Ukraina szybko wznowią dostawy. _ - Kraje te powinny zrozumieć, że będą poważne konsekwencje kryzysu dla ich stosunków z UE i przyszłych negocjacji nowych traktatów _ - oświadczyli.

Raport Money.pl
*Na gazowym kryzysie stracili wszyscy * Pod okiem obserwatorów z UE rosyjskie stacje przesyłowe zaczęły pompować gaz przez Ukrainę. Na kilka godzin. zobacz raport Money.pl

Pomysłodawcy chcą, by komisja ustaliła, która ze stron - Rosja czy Ukraina - mówi prawdę o powodach, dla których od zeszłej środy UE nie dostaje rosyjskiego gazu przez Ukrainę. Ponadto eurodeputowani mieliby zbadać, co w sprawie kryzysu zrobiła Unia Europejska - i czego nie zrobiła, choć mogła i powinna była. Ponadto chcieliby się upewnić, czy w UE w ogóle ma szansę działać mechanizm solidarności, dzięki któremu najbardziej dotknięte brakiem dostaw kraje mogłyby liczyć na pomoc sąsiadów, którzy są w lepszej sytuacji.

Specjalna komisja miałaby charakter tymczasowy i pracowałaby na takich samych zasadach, na jakich działała komisja PE, która badała sprawę tajnych lotów i więzień CIA w Europie. Na jej powołanie musi się zgodzić Konferencja Przewodniczących PE, gdzie zasiadają liderzy parlamentarnych frakcji politycznych. Ma się tym zająć w czwartek na posiedzeniu w Strasburgu.

| Spór o miejsce gazowego szczytu |
| --- |
| Rosja zaproponowała zwołanie na 17 stycznia w Moskwie szczytu państw-użytkowników rosyjskiego gazu. Propozycję ogłosił prezydent Dymitrij Miedwiediew. Jego zdaniem spotkanie w sobotę będzie sprzyjać wyjściu z obecnej sytuacji kryzysowej i zapobieżeniu podobnym sytuacjom w przyszłości. Tymczasem Wiktor Juszczenko i Lech Kaczyński rozmawiali wczoraj po spotkaniu w Wiśle z premierem czeskiego rządu Mirkiem Topolankiem. Zaproponowali zorganizowanie podobnego, pilnego spotkania w Pradze. O neutralnym miejscu mówiła też premier Ukrainy - Tymoszenko. Ta opcja przepadła, wiadomo już, że szczyt odbędzie się w Moskwie. |

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)