Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
02.03.2009 12:49

Rosja: Kudrin: gospodarka wzrośnie w 2010 roku

Rosyjski minister finansów Aleksiej Kudrin wyraził w poniedziałek przekonanie, że po tegorocznym spadku gospodarka kraju wzrośnie w 2010 roku o 2-3 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rosyjski minister finansów Aleksiej Kudrin wyraził w poniedziałek przekonanie, że po tegorocznym spadku gospodarka kraju wzrośnie w 2010 roku o 2-3 proc.

Kudrin jest zdania, że recesja w Rosji będzie trwała tak długo, jak w USA czy w Europie.

"Tempo i okres trwania recesji w naszym kraju mogą być podobne do spadku w USA i Europie, choć działania antykryzysowe mają na celu szybki powrót na ścieżkę wzrostu" - podkreślił minister.

Ostrzegł, że z uwagi na spadek cen na światowych rynkach paliwowych "Rosja nie może się spodziewać w ciągu najbliższych 5- 10 lat, a może nawet 20 lub 50 lat tak komfortowych warunków jak dotychczas".

Władze Rosji informowały wcześniej, że gospodarka skurczy się w 2009 roku o 2,3 proc. i państwo po raz pierwszy od kilku lat zanotuje deficyt budżetowy.

Według Kudrina planowany na ten rok deficyt budżetowy w wysokości 8 proc. PKB obniży się w 2011 roku do 3 proc. PKB.

Rosyjski PKB zmalał o 8,8 proc. w styczniu w porównaniu z analogicznym miesiącem zeszłego roku. Wzrasta bezrobocie, a rubel stracił od września ubiegłego roku ponad jedną trzecią swej wartości.

Wraz ze spadkiem kursu rubla rezerwy rosyjskiej waluty i złota onbiżyły się o jedną trzecią. Zdaniem Kudrina prawdopodobnie tak szybko nie osiągną znowu zeszłorocznego wysokiego poziomu. (PAP)

jo/ kar/

1900

Tagi: rosja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz