Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja: Kwiaty i znicze w polskich miejscach pamięci narodowej

0
Podziel się

Przedstawiciele Ambasady RP w Rosji i reprezentanci rosyjskiej Polonii w
piątek, w dniu Wszystkich Świętych, złożyli kwiaty i zapalili znicze w polskich miejscach pamięci
narodowej w tym kraju, oddając hołd Polakom pomordowanym tam w latach stalinizmu.

bEpBYyzV

Przedstawiciele Ambasady RP w Rosji i reprezentanci rosyjskiej Polonii w piątek, w dniu Wszystkich Świętych, złożyli kwiaty i zapalili znicze w polskich miejscach pamięci narodowej w tym kraju, oddając hołd Polakom pomordowanym tam w latach stalinizmu.

Polscy dyplomaci z ambasadorem Wojciechem Zajączkowski złożyli kwiaty i zapalili znicze również na miejscu katastrofy polskiego samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem, w której 10 kwietnia 2010 roku zginęli prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria. Wraz z parą prezydencką śmierć ponieśli też ministrowie, parlamentarzyści, szefowie centralnych urzędów państwowych, dowódcy wszystkich rodzajów sił zbrojnych, a także oficerowie Biura Ochrony Rządu i członkowie załogi Tupolewa.

Pracownicy Ambasady RP złożyli kwiaty i zapalili znicze na polskich cmentarzach wojennych w Katyniu i Miednoje, gdzie spoczywają prochy polskich jeńców, zamordowanych wiosną 1940 roku przez NKWD z rozkazu Józefa Stalina.

bEpBYyzX

Przedstawiciele polskiej Ambasady odwiedzili także symboliczne groby ostatniego dowódcy Armii Krajowej, generała Leopolda Okulickiego "Niedźwiadka" oraz zastępcy Delegata Rządu RP na Kraj Stanisława Jasiukowicza "Opolskiego" na Cmentarzu Dońskim w Moskwie.

Na tej starej nekropolii w centrum Moskwy pochowanych jest około 8-10 tys. ofiar stalinowskiego terroru. Są tam również symboliczne groby Okulickiego i Jasiukowicza. W czerwcu 1945 roku sądzono ich w Moskwie w procesie szesnastu, pokazowej rozprawie nad politycznymi przywódcami Polskiego Państwa Podziemnego, podstępnie zwabionymi i uprowadzonymi do ZSRR. Okulicki został bezprawnie skazany na 10 lat łagru, a Jasiukowicz - na pięć lat. Obu zamordowano w więzieniu na moskiewskich Butyrkach.

Znicze zapłonęły również przed murem więzienia we Włodzimierzu nad Klaźmą, gdzie był przetrzymywany i gdzie zmarł także skazany w moskiewskim procesie szesnastu (na osiem lat pozbawienia wolności) delegat rządu RP na Kraj Jan Stanisław Jankowski, ps. Doktor i Soból. W więzieniu tym był też przetrzymywany i zmarł duchowny greckokatolicki, archimandryta klasztoru w Uniowie, były egzarcha Rosji i Syberii Klemens Szeptycki, beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II w 2001 roku.

Złożono kwiaty i zapalono znicze w polskich miejscach pamięci narodowej także w Petersburgu, Archangielsku, Murmańsku i innych miastach.

bEpBYyAd

W środę polscy dyplomaci złożyli kwiaty na dawnym poligonie NKWD w Butowie pod Moskwą, który był głównym miejscem kaźni ofiar wielkich stalinowskich czystek z lat 1937-38. Od sierpnia 1937 roku do października 1938 roku rozstrzelano tam 20 tys. 760 ludzi, w tym około 1000 Polaków.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ fit/ mhr/

bEpBYyAy
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)