Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja: Miedwiediew i Kusturica wśród nagrodzonych przez Cerkiew

0
Podziel się

TASS) - Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew i znany serbski reżyser Emir
Kusturica znaleźli się wśród tegorocznych laureatów nagrody im. patriarchy Aleksego II,
przyznawanej za zasługi w dziele umacniania jedności narodów prawosławnych.

bEgNImxx

TASS) - Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew i znany serbski reżyser Emir Kusturica znaleźli się wśród tegorocznych laureatów nagrody im. patriarchy Aleksego II, przyznawanej za zasługi w dziele umacniania jedności narodów prawosławnych.

Nagrody wręczył w czwartek w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl.

Poza Miedwiewiewem i Kusturicą laureatami nagrody, która jest przyznawana od lat dziesięciu, został też zwierzchnik Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego, katolikos Karekin II, i podnowojorskie seminarium teologiczne (św. Włodzimierza) Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego za Granicą.

bEgNImxz

Nagrody przyznaje powiązany z Patriarchatem Moskiewskim Międzynarodowy Społeczny Fundusz Jedności Narodów Prawosławnych.

W uzasadnieniu przyznania nagrody rosyjskiemu prezydentowi napisano, że zasłużył się na niwie "owocnego rozwoju stosunków państwowo-kościelnych w Rosji współczesnej, doskonalenia dialogu międzywyznaniowego". Patriarcha Cyryl zwrócił uwagę na starania Miedwiediewa dla umocnienia wspólnoty narodów, w tym prawosławnych. Uznał to za "szczególnie ważne w kontekście budowania stosunków między państwami przestrzeni poradzieckiej, związanymi wspólną historią, kulturą" i - jak mniema patriarcha - "wspólną przyszłością".

Kusturica, zdaniem nagradzających, "poświęca wiele uwagi pracy społecznej, rozwojowi serbskiego kina narodowego, kultury ludowej i tradycji duchowych".

54-letni obecnie Kusturica urodził się w Sarajewie, pochodzi z ateistycznej rodziny bośniackiej. W 2005 roku ochrzcił się w Kościele prawosławnym, przyjmując imię Nemanja, i ogłosił, że jego ojciec zawsze uważał się za Serba. Pełni funkcję starosty cerkiewnego w zbudowanej na potrzeby filmu "Życie jest cudem" wiosce Drvengrad, gdzie mieszka.(PAP)

bEgNImxF

mmp/ mc/

5518927 arch.

bEgNImya
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)