Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja: Miedwiediew: "nowy rozdział" w stosunkach z USA, spotkanie z Obamą 1 kwietnia

0
Podziel się

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew
oświadczył we wtorek, że z zadowoleniem przyjmuje "całkowicie
pozytywne" sygnały wysyłane przez nowego prezydenta USA Baracka
Obamę, i zapowiedział "nowy rozdział" w dwustronnych stosunkach,
napiętych za czasów poprzedniego lokatora Białego Domu.

bEhqRRCd

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew oświadczył we wtorek, że z zadowoleniem przyjmuje "całkowicie pozytywne" sygnały wysyłane przez nowego prezydenta USA Baracka Obamę, i zapowiedział "nowy rozdział" w dwustronnych stosunkach, napiętych za czasów poprzedniego lokatora Białego Domu.

"Sygnały, które otrzymuję od prezydenta Baracka Obamy, są całkowicie pozytywne. Mamy obecnie wszyscy szansę na otwarcie nowego rozdziału w stosunkach rosyjsko-amerykańskich. W ostatnich latach znacznie się one pogorszyły, co nas bardzo martwiło" - powiedział Miedwiediew.

Poinformował, że spotka się z amerykańskim prezydentem 1 kwietnia w Londynie przed szczytem państw G20, poświęconym światowemu kryzysowi finansowemu.

bEhqRRCf

Napięcia na linii Moskwa-Waszyngton wywołały plany rozmieszczenia elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach i rozszerzenia NATO w sąsiedztwie Rosji. Stosunki pogorszyły się jeszcze bardziej, gdy w sierpniu ubiegłego roku doszło do kilkudniowej wojny rosyjsko-gruzińskiej o Osetię Południową.

W lutym rosyjska gazeta "Kommiersant" podała, że nie chcąc psuć stosunków z USA, Moskwa ociąga się z wypełnieniem kontraktu na dostawy do Iranu systemów obrony antyrakietowej S-300.

System ten jest w stanie śledzić równocześnie 100 celów i zwalczać samoloty na odległość do 120 kilometrów. Zachodni eksperci twierdzą, że Iran kupił baterie rakiet S-300, żeby utrudnić ewentualny atak Izraela albo USA na irańskie instalacje jądrowe. (PAP)

jo/ mc/

bEhqRRCl

4947 5664

bEhqRRCG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)