Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja: Miedwiediew: Państwo będzie wspierało Cerkiew

0
Podziel się

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew
zapowiedział w poniedziałek, że państwo będzie wspierało rosyjską
Cerkiew prawosławną w - jak to ujął - umacnianiu więzi z krajami
bliskiej zagranicy.

bEhKCGER

Prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew zapowiedział w poniedziałek, że państwo będzie wspierało rosyjską Cerkiew prawosławną w - jak to ujął - umacnianiu więzi z krajami bliskiej zagranicy.

Miedwiediew mówił o tym podczas przyjęcia, jakie wydał w tym dniu na Kremlu na część nowego patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla. Uczestniczyło w nim 249 cerkiewnych hierarchów, którzy wzięli udział w niedzielnej intronizacji zwierzchnika rosyjskiej Cerkwi w moskiewskim Soborze Chrystusa Zbawiciela.

Wśród obecnych były też głowy innych Cerkwi lokalnych, przybyłe do Moskwy na uroczystość wyniesienia Cyryla na patriarszy tron, w tym zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, metropolita warszawski i całej Polski Sawa.

bEhKCGET

"Popieramy wysiłki rosyjskiej Cerkwi prawosławnej w sferze umacniania braterskich więzi między Rosją i narodami bliskiej zagranicy" - powiedział prezydent Rosji. "Dzielą nas granice państwowe, jednak mamy wspólną przeszłość i wspólne historyczne losy" - dodał.

Miedwiediew wyznał, że cieszy się, że wśród gości Kremla są też przedstawiciele innych narodowych Cerkwi prawosławnych. Rosyjski prezydent podziękował im za "nieustanną troskę o zachowanie tradycji i duchowych skarbów prawosławia".

Prezydent zapewnił także, iż państwo nie będzie ingerowało w sprawy Kościołów. Jednocześnie wyraził wdzięczność Cerkwi za wkład w budowę rosyjskiej państwowości. Podkreślił, że od wieków jest ona źródłem siły moralnej narodu rosyjskiego.

Patriarcha Cyryl ze swej strony opowiedział się za harmonijnym godzeniem interesów Cerkwi i państwa, nie ingerowaniem w sprawy drugiej strony, wzajemnym poszanowaniem partnera i współdziałaniem dla dobra ludzi.

bEhKCGEZ

Według Cyryla, idealnym modelem stosunków cerkiewno-państwowych jeszcze od czasów bizantyjskich była symfonia w relacjach między władzą cerkiewną i świecką. "Symfonia zakłada harmonijne godzenie interesów, podział odpowiedzialności" - wyjaśnił patriarcha.

Miedwiediew gościł duchownych w Sali Andriejewskiej, tj. w komnacie tronowej rosyjskich carów. Podawano sałatkę z warzyw z mięsem kraba dalekowschodniego i awokado, pierś kaczki duszoną w miodzie z plasterkami selera w sosie figowym, filet z łososia z ryżem, warzywami i owocami morza, a także koszyczki z ciasta piaskowego ze świeżymi truskawkami, malinami i poziomkami. Serwowano australijskie wina: białe - Chardonnet 2007 i czerwone - Cabernet Sauvignon 1998, a także rosyjską wódkę filtrowaną złotem "Carskaja Zołotaja".

Było to pierwsze po rewolucji bolszewickiej 1917 roku przyjęcie na Kremlu dla cerkiewnych hierarchów.

W poniedziałek rano Cyryl celebrował swoją pierwszą liturgię w Soborze Uspienskim na Kremlu, najważniejszej świątyni przedrewolucyjnej Rosji. To właśnie w tej katedrze do 1917 roku intronizowano głowę rosyjskiej Cerkwi prawosławnej. Tam też pochowano większość jej zwierzchników z okresu od XIV do XVIII wieku.

bEhKCGFa

W niedzielę wieczorem w patriarszych komnatach w Soborze Chrystusa Zbawiciela nowy zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej przyjął delegację Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego z metropolitą Sawą oraz arcybiskupem białostockim i gdańskim Jakubem.

Patriarchat Moskiewski przekazał, że Cyryl podkreślił "szczególną bliskość rosyjskiej i polskiej Cerkwi prawosławnej, a także ich ścisłą współpracę".

62-letni Cyryl jest 16. patriarchą w historii rosyjskiej Cerkwi od wprowadzenia tego urzędu w 1589 roku. Na patriarszym tronie zastąpił zmarłego 5 grudnia 2008 roku w wieku 79 lat Aleksego II, który przewodził Cerkwi od 1990 roku.

Jerzy Malczyk (PAP)

bEhKCGFb

mal/ ap/

bEhKCGFu
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)