Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja: Milicja rozpędziła opozycjonistów w Moskwie

0
Podziel się

#
dochodzi informacja o zatrzymanych uczestnikach protestu
#

bEhWSNoB

# dochodzi informacja o zatrzymanych uczestnikach protestu #

31.01. Moskwa (PAP) - Milicja po raz kolejny uniemożliwiła w niedzielę opozycji zorganizowanie w Moskwie manifestacji w obronie konstytucyjnego prawa do zgromadzeń. Doszło do przepychanek. Zatrzymano około 120 osób. Wśród zatrzymanych są dziennikarze.

Manifestacja miała się rozpocząć o godz. 18 czasu moskiewskiego (16 czasu polskiego) na Placu Triumfalnym w centrum miasta. Siły specjalne milicji OMON otoczyły jednak plac i zatrzymywały wszystkich, którzy próbowali przejść na miejsce planowanego wiecu.

bEhWSNoD

Zatrzymani zostali m.in. lider Ruchu na rzecz Praw Człowieka Lew Ponomariow, szef stowarzyszenia Memoriał Oleg Orłow, przywódcy ruchu Solidarność Borys Niemcow i Ilja Jaszin oraz lider zdelegalizowanej Partii Narodowo-Bolszewickiej Eduard Limonow.

W demonstracji uczestniczyło około 700 osób.

Podobne akcje opozycji zapowiedziano na ten dzień m.in. w Krasnojarsku, Irkucku, Omsku, Murmańsku, Astrachaniu, Petersburgu.

We Władywostoku, na Dalekim Wschodzie Rosji, w pikiecie w obronie prawa do zgromadzeń, zapisanego w artykule 31. konstytucji Federacji Rosyjskiej, wzięło udział 20 osób. Uczestnicy mieli zgodę lokalnych władz na tę akcję. Milicja nie interweniowała. Próbowała jedynie nakłonić demonstrujących do usunięcia plakatu wymierzonego w prezydenta i premiera.

bEhWSNoJ

Szef Głównego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Moskwie, generał Władimir Kołokolcew za pośrednictwem radia Echo Moskwy ostrzegał, że milicja nie dopuści do manifestacji w stolicy. Podkreślał przy tym, że metody stosowane przez jego podwładnych przy rozpędzaniu demonstrantów są humanitarne.

Opozycja w Moskwie próbowała już zorganizować podobne manifestacje 31 marca, 31 maja, 31 lipca, 31 sierpnia, 31 października i 31 grudnia 2009 roku. Za każdym razem oddziały specjalne OMON-u brutalnie rozpędziły demonstrujących i zatrzymywano od 25 do 70 osób.

Podczas grudniowej akcji OMON aresztował 82-letnią Ludmiłę Aleksiejewą, znaną dysydentkę z czasów ZSRR, szefową Moskiewskiej Grupy Helsińskiej i współzałożycielkę stowarzyszenia Memoriał. Została zatrzymana i poturbowana, gdy pojawiła się przed choinką na Placu Triumfalnym w stroju Śnieżynki.

Tym razem Aleksiejewa została wyprowadzona przez funkcjonariuszy milicji poza obręb placu. Zatrzymano jednak jej opiekuna.

bEhWSNoK

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ mc/

bEhWSNpe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)