Notowania

rosja
22.12.2009 06:45

Rosja: Ministerstwo finansów sprzedało 30 ton złota

Złoto sprzedano za 1 mld dolarów, by poprawić sytuację budżetu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(covilha/CC/Flickr)

Rosyjskie ministerstwo finansów sprzedało Bankowi Centralnemu Rosji 30 ton złota za 1 mld dolarów, by złagodzić obecny kryzys budżetowy.

Ministerstwo finansów przewiduje, że tegoroczna przewaga wydatków państwa nad jego dochodami wyniesie około 7,3 proc. produktu krajowego brutto - podała agencja Associated Press. * *

Jest to pierwsza od czasu upadku ZSRR większa sprzedaż złota z rosyjskich zasobów państwowych. Rosja przeżywa obecnie najpoważniejszy od dekady kryzys finansowy.

Jak powiedział AP zastrzegający sobie anonimowość przedstawiciel rosyjskiego ministerstwa finansów, transakcję w sprawie złota uzgodniono w ubiegłym tygodniu. Nie ujawnił, co bank centralny zamierza zrobić z nabytym kruszcem, ale minister finansów Aleksiej Kudrin oświadczył w październiku, że rząd rozważa sprzedawanie złota na rynkach międzynarodowych w celu zasilenia budżetu.

Analitycy nie są pewni, czy Bank Centralny Rosji sprzeda kruszec dalej, czy też zatrzyma go jako rezerwę - zaznacza AP. Ceny złota osiągnęły obecnie nienotowany w historii poziom ponad 1100 dolarów za uncję.

Według banku centralnego, rosyjskie rezerwy walut i złota - trzecie największe w świecie - miały 11 grudnia wartość 443,7 mld dolarów. Zapas złota wynosił 1 grudnia 613 ton, warte 23 mld dolarów.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Rosja zamierza sprzedać w br. od 20 do 50 ton złota ]( http://www.money.pl/archiwum/wiadomosci_agencyjne/pap/artykul/rosja;zamierza;sprzedac;w;br;od;20;do;50;ton;zlota,195,0,550083.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: rosja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz