Notowania

wiadomości
21.06.2011 12:55

Rosja: MSZ: sankcje UE wobec Białorusi kontrproduktywne

Jako "kontrproduktywne" określiło we wtorek Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji nowe sankcje Unii Europejskiej wobec Białorusi. Według rosyjskiego MSZ, doprowadzą one do izolacji Mińska.

Podziel się
Dodaj komentarz

Jako "kontrproduktywne" określiło we wtorek Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji nowe sankcje Unii Europejskiej wobec Białorusi. Według rosyjskiego MSZ, doprowadzą one do izolacji Mińska.

"Białoruś powinna się w pełni wywiązywać z wziętych na siebie zobowiązań. Jednak niektórzy nasi zachodni partnerzy usiłują +sprzyjać+ rozwiązaniu danego problemu, stawiając na twarde środki, sankcje i restrykcyjne kroki. Czyli na działania prowadzące do faktycznej izolacji" - oświadczył pełnomocnik MSZ Federacji Rosyjskiej ds. praw człowieka, demokracji i prymatu prawa Konstantin Dołgow, którego cytuje agencja ITAR-TASS.

Dołgow dodał, że Moskwa uważa taką politykę za "kontrproduktywną", przynoszącą efekt odwrotny od zamierzonego. "Bez względu na to, jak układa się dialog z Białorusią w sferze praw człowieka, trzeba go prowadzić" - oznajmił.

Dyplomata zaznaczył, że właśnie z takiego założenia wychodzi Rosja.

W odpowiedzi na rosnące represje na Białorusi Unia Europejska zdecydowała w poniedziałek o zamrożeniu aktywów trzech firm finansujących reżim Alaksandra Łukaszenki i objęciu kolejnych czterech osób zakazem wizowym, w tym biznesmena i doradcy prezydenta Uładzimira Piefcieua.

Decyzję w sprawie wprowadzenia nowych sankcji podjęli obradujący w Luksemburgu szefowie dyplomacji państw UE. Zaapelowali oni też o zaniechanie represji wobec przedstawicieli opozycji i wolnych mediów, wymieniając w przyjętej deklaracji nazwisko dziennikarza Andrzeja Poczobuta.

W deklaracji, którą przyjęli ministrowie, Unia Europejska kolejny raz wyraziła głębokie zaniepokojenie pogarszającą się sytuacją w dziedzinie praw człowieka i praworządności na Białorusi, potępiła zatrzymania, wyroki i kary na tle politycznym wobec przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, mediów i opozycji.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ kar/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz