Notowania

wiadomości
01.12.2011 18:46

Rosja nie przyzna obywatelstwa kosowskim Serbom, ale udzieli im pomocy

Rosja nie przyzna obywatelstwa 21 tys. Serbów mieszkających w Kosowie, którzy o nie wystąpili, ale będzie udzielać pomocy materialnej kosowskim Serbom - zapowiedział w czwartek rosyjski MSZ..

Podziel się
Dodaj komentarz

Rosja nie przyzna obywatelstwa 21 tys. Serbów mieszkających w Kosowie, którzy o nie wystąpili, ale będzie udzielać pomocy materialnej kosowskim Serbom - zapowiedział w czwartek rosyjski MSZ..

"Ze względu na przepisy rosyjskiego prawa nie możemy zadośćuczynić tej prośbie, ale prezydent Rosji, Dmitrij Miedwiediew, polecił zintensyfikować wszelkie rodzaju pomoc dla Serbów w Kosowie" - oświadczył rzecznik MSZ Aleksandr Łukaszewicz.

Moskwa zapowiedziała udzielenie w pierwszym rzędzie pomocy humanitarnej serbskiej mniejszości zamieszkującej w Kosowie na terenach graniczących z Serbią.

Rzecznik poinformował, że pierwszy samolot z żywnością i artykułami pierwszej potrzeby dla kosowskich Serbów został już wysłany do Serbii.

Działacz reprezentujący kosowskich Serbów, Zlatibor Djordjević, ogłosił w ubiegłym tygodniu rozpoczęcie kampanii wysyłania do rosyjskiego MSZ przez przedstawicieli tej społeczności formalnych podań o udzielenie obywatelstwa Rosji. Prośbę tę uzasadniano twierdzeniem, że bezpieczeństwo Serbów w Kosowie jest zagrożone.

Łącznie w Kosowie, gdzie ok. 90 proc. mieszkańców to Albańczycy, mieszka ok. 120 tys. Serbów, na północy, przy granicy z Serbią, i bardziej na południe w enklawach otoczonych przez ludność albańską. Serbia, która wciąż traktuje Kosowo jako swoją prowincję, przekazuje im środki finansowe, głównie dla sfery socjalnej, szkolnictwa i ochrony zdrowia.

Moskwa stoi na stanowisku, że pokojowe współżycie w Kosowie można osiągnąć jedynie na drodze dialogu.

Rosja jest jednym ze 108 krajów członkowskich ONZ, które nie uznały niepodległości Kosowa. Dotąd 85 państw uznało niepodległość Kosowa, w tym 22 z 27 krajów UE.(PAP)

ik/ kar/

10311946

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz