Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja: Nissan otworzył fabrykę koło Petersburga

0
Podziel się

Japoński koncern samochodowy Nissan we wtorek
oficjalnie otworzył swoją pierwszą fabrykę w Rosji - w
miejscowości Pargałowo, 25 km na północ od Petersburga.

bEivQdrF

Japoński koncern samochodowy Nissan we wtorek oficjalnie otworzył swoją pierwszą fabrykę w Rosji - w miejscowości Pargałowo, 25 km na północ od Petersburga.

Zakłady zajmują powierzchnię 167,5 hektara. W początkowej fazie będzie się w nich odbywał montaż 50 tys. aut Nissan Teana oraz Nissan X-Trail rocznie. Z czasem fabryka ma zostać rozbudowana.

W uroczystości otwarcia uczestniczył premier Rosji Władimir Putin. Po zwiedzeniu zakładów i jeździe próbnej Nissanem Teana zadeklarował, że jego rząd będzie nadal popierał wszelkie inwestycje, zwłaszcza te bezpośrednie i związane z wysokimi technologiami.

bEivQdrH

Decyzję o ulokowaniu fabryki pod Petersburgiem japoński koncern podjął w 2006 roku. Budowa rozpoczęła się w lipcu 2007 roku. Pochłonęła 200 mln dolarów.

Zakłady zatrudniają 750 osób. Początkowo będą pracowały na jedną zmianę przez pięć dni w tygodniu. Później przewiduje się przejście na system dwuzmianowy.

Nissan to trzeci spośród światowych gigantów samochodowych, który uruchomił produkcję w rejonie Petersburga. W 2007 roku swoją fabrykę otworzyła tam japońska Toyota, a w 2008 roku - amerykański General Motors (GM). W 2010 roku swoje zakłady koło miasta nad Newą otworzy południowokoreański Hyundai.

W 2008 roku w Rosji sprzedano 2,93 mln samochodów osobowych. Liderem był rosyjski AwtoWAZ (producent samochodów marki Łada), który sprzedał 622 tys. aut. Nissan sprzedał 146,6 tys. pojazdów, zajmując 5,7 proc. rynku.

bEivQdrN

Eksperci prognozują, że w 2009 roku sprzedaż samochodów osobowych w Rosji spadnie do 1,5-2 mln aut.

Rosja jest dla Nissana największym rynkiem w Europie i piątym na świecie. Swoje samochody sprzedaje przez sieć dilerską, liczącą 75 salonów w 49 miastach. (PAP)

mal/ awl/ kar/

bEivQdsi
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)