Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosja: Opozycja demonstruje przeciw odpadom nuklearnym z Niemiec

0
Podziel się:

Zwolennicy opozycyjnej Rosyjskiej Partii Demokratycznej "Jabłoko"
manifestowali we wtorek przed niemiecką ambasadą w Moskwie przeciwko planom przywozu do Rosji
odpadów nuklearnych z Niemiec - poinformował lider tego ugrupowania Siergiej Mitrochin.

Zwolennicy opozycyjnej Rosyjskiej Partii Demokratycznej "Jabłoko" manifestowali we wtorek przed niemiecką ambasadą w Moskwie przeciwko planom przywozu do Rosji odpadów nuklearnych z Niemiec - poinformował lider tego ugrupowania Siergiej Mitrochin.

Kilkudziesięciu zwolenników partii, ubranych w kombinezony, zgromadziło się przed budynkiem niemieckiej placówki z transparentem, na którym widniał napis: "Odpady nuklearne - nie, dziękujemy!"

"Odpady pochodzące z Rossendorf mają przybyć do Rosji przez Morze Bałtyckie, następnie pojadą do zakładów nuklearnych Majak w Czelabińsku na Uralu, znanych ze skażenia radioaktywnego, jakie wywołują" - sprecyzował Mitrochin.

"To skorumpowani urzędnicy zgodzili się na projekt niszczenia zdrowia obywateli" - dodał.

Niebezpieczeństwo "działań terrorystycznych" i pożar lasu "grozi przekształceniem odpadów nuklearnych w źródło skażenia radioaktywnego, niebezpiecznego nie tylko dla Rosjan, lecz również dla Europejczyków - ostrzega "Jabłoko" w komunikacie.

Zakłady Majak znajdują się w obwodzie czelabińskim, 2 tys. km na wschód od Moskwy. Zjednoczenie produkcyjne Majak jest jednym z największych w Rosji ośrodkiem przerabiającym odpady atomowe.

Przed dwoma tygodniami wokół zakładów tych wprowadzono stan wyjątkowy z powodu pożaru w okolicy, spowodowanego wielkimi upałami i suszą.

14 sierpnia rosyjscy ekolodzy z organizacji pozarządowej Ekozaszczita poinformowali, że niemieckie władze zapowiedziały, iż wyślą do Rosji "951 prętów paliwa nuklearnego z ośrodka badawczego w Rossendorfie". Pręty są obecnie składowane w magazynie odpadów nuklearnych w Ahaus na północy Niemiec, lecz mają przybyć do Rosji "do końca 2010 roku lub na początku 2011 roku" - sprecyzowali ekolodzy w komunikacie.

Ośrodek w Rossendorfie został zamknięty w 1991 roku. Reaktor Dresden-Rossendorf był jednym z 20 reaktorów badawczych umieszczonych w 17 krajach dawnego Bloku Wschodniego.(PAP)

cyk/ kar/

6859366

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)