Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja ostrzega USA przed atakiem na magazyny broni chemicznej w Syrii

0
Podziel się

Rosja ostrzegła w piątek Stany Zjednoczone przed ryzykiem związanym z
ewentualnym atakiem na magazyny broni chemicznej w Syrii - poinformowało w piątek w komunikacie
rosyjskie MSZ.

bErJgZjF

Rosja ostrzegła w piątek Stany Zjednoczone przed ryzykiem związanym z ewentualnym atakiem na magazyny broni chemicznej w Syrii - poinformowało w piątek w komunikacie rosyjskie MSZ.

"Ze szczególnym zaniepokojeniem zauważamy, że wśród planowanych celów uderzeń są tereny infrastruktury wojskowej, która zapewnia bezpieczeństwo syryjskiemu arsenałowi chemicznemu" - zaznaczył resort spraw zagranicznych w Moskwie.

"Przestrzegamy władze amerykańskie i ich sojuszników przed uderzeniami na terenie chemicznych składów i w ich okolicach" - głosi komunikat, w którym rosyjskie MSZ ocenia, że ataki byłyby "niebezpiecznym punktem zwrotnym" w kryzysie syryjskim. Mogłyby spowodować "uwolnienie wysoce toksycznych substancji z konsekwencjami dla ludności cywilnej i środowiska".

bErJgZjH

"Nie możemy wykluczyć, że w dodatku takie lekkomyślne czyny umożliwiłyby dostęp do broni chemicznej rebeliantom i terrorystom" - ocenia rosyjska dyplomacja, podkreślając, że mogłoby to pociągnąć za sobą "rozprzestrzenienie broni chemicznej nie tylko w Syrii, ale także poza granicami kraju".

Rosja kategorycznie sprzeciwia się planowanym przez USA atakom na cele w Syrii w odpowiedzi na użycie przez reżim Baszara el-Asada broni chemicznej 21 sierpnia na przedmieściach Damaszku. W Syrii trwa od 2011 roku wojna domowa, w której śmierć poniosło ponad 100 tys. osób. (PAP)

klm/ ap/

14513942 arch.

bErJgZki
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)