Notowania

syria
15.06.2013 08:10

Rosja ostrzega USA przed eskalacją konfliktu w Syrii

O sytuacji w tym kraju rozmawiali w piątek telefonicznie szefowie dyplomacji Rosji i USA, Siergiej Ławrow i John Kerry.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)
Na zdjęciu Siergiej Ławrow

*O sytuacji w tym kraju rozmawiali wczoraj telefonicznie szefowie dyplomacji Rosji i USA, Siergiej Ławrow i John Kerry. * *Rosja ostrzegła USA, że dozbrojenie przeciwników prezydenta Baszara el-Asada doprowadzi do eskalacji konfliktu w Syrii. *

W rozmowie tej Ławrow powiedział, że Rosja i USA muszą skoncentrować swe wysiłki przede wszystkim na organizacji międzynarodowej konferencji pokojowej w sprawie Syrii.

Wcześniej ministerstwo spraw zagranicznych Rosji oświadczyło, że oskarżenia wobec władz w Damaszku, że stosują broń chemiczną przeciwko rebeliantom nie mają wiarygodnych podstaw.

W czwartek Biały Dom oświadczył, że w ciągu ostatniego roku wojska prezydenta Baszara el-Asada wielokrotnie, choć na niewielką skalę, stosowały broń chemiczną w walce z rebeliantami. Zapowiedział, bez podawania szczegółów, że USA wesprą militarnie wybrane grupy rebeliantów.

Źródła w Waszyngtonie poinformowały w piątek, że USA zamierzają dostarczyć im broń automatyczną, lekkie moździerze i ręczne granatniki, przeznaczone głównie do niszczenia pojazdów pancernych syryjskiej armii.

Zobacz, co dzieje się w Syrii:

Dotychczas rząd USA odmawiał dozbrojenia rebeliantów w Syrii, godząc się jedynie na dostarczanie im nieofensywnych elementów wyposażenia wojskowego (kamizelki kuloodporne, sprzęt telekomunikacyjny itp.) oraz pomagał im finansowo.

Według najnowszych szacunków ONZ, w trwającej od ponad dwóch lat wojnie domowej w Syrii zginęło co najmniej 93 tys. osób.

Czytaj więcej w Money.pl
Co dalej z Syrią? Putin uzgodni z Kerrym Prezydent Rosji spotka się w tej sprawie w Moskwie z amerykańskim sekretarzem obrony.
Rosja atakuje USA. Chodzi o wojnę domową W zamachu bombowym z użyciem samochodu pułapki zginęły w stolicy tego kraju minimum 53 osoby.
Clinton zawiedziona spotakniem z Putinem - _ Musimy być realistami. Nie porozumieliśmy się w sprawie Syrii. Różnice są i możliwe, że pozostaną _- stwierdziła sekretarz stanu USA.
Tagi: syria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz