Notowania

wiadomości
28.12.2012 19:39

Rosja: Patriarcha prawosławny Cyryl ostrzega duchownych przed ostentacją

Prawosławny patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl upomniał duchownych, aby unikali ostentacji polegającej na jeżdżeniu luksusowymi samochodami, pojazdami drogich marek.

Podziel się
Dodaj komentarz

Prawosławny patriarcha Moskwy i całej Rusi Cyryl upomniał duchownych, aby unikali ostentacji polegającej na jeżdżeniu luksusowymi samochodami, pojazdami drogich marek.

"Powinniśmy starać się jeździć środkami transportu, które nie będą mogły być wykorzystywane przez pewne źle usposobione wobec nas osoby do oczerniania kleru" - powiedział patriarcha na konferencji biskupów prawosławnych w Moskwie.

Zwierzchnik rosyjskiego Kościoła prawosławnego apelował do nich o rozsądek i umiarkowanie, w przeciwnym bowiem razie narażają się na oskarżenia o upodobanie do luksusu, co rzuca cień na reputację kleru i na sam Kościół.

W ostatnich miesiącach rosyjskie media oraz blogerzy krytykowali duchowieństwo za jego tryb życia, zwłaszcza za upodobanie do drogich samochodów. Szczególnie wiele tego rodzaju publikacji pojawiło się ostatnio w związku z luksusowymi samochodami prowadzonymi przez duchownych, które uległy wypadkom.

Patriarcha moskiewski i całej Rusi powiedział, że częstokroć duchowni otrzymują je w prezencie, ale nawet w takich sytuacjach "lepiej dobrze się zastanowić".

"Nie chcę udzielać tego rodzaju rad, ale przecież są samochody japońskie, koreańskie i niektóre europejskie, nie ustępujące innym pod względem komfortu i bezpieczeństwa, a są to marki nigdy nie wymieniane w kronikach prasowych" - dodał patriarcha Cyryl. (PAP)

ik/ mc/

12906550

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz