Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja poskarży się na Senegal do trybunału morskiego w Hamburgu

0
Podziel się:

Rosja złoży skargę do Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza w Hamburgu na
Senegal za zatrzymanie jej statku rybackiego "Oleg Najdenow" - poinformował w piątek rzecznik
prasowy Federalnej Agencji Rybołówstwa (Rosrybołowstwo) Aleksandr Sawieljew.

bECinFxh

Rosja złoży skargę do Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza w Hamburgu na Senegal za zatrzymanie jej statku rybackiego "Oleg Najdenow" - poinformował w piątek rzecznik prasowy Federalnej Agencji Rybołówstwa (Rosrybołowstwo) Aleksandr Sawieljew.

Cytowany przez rządowy dziennik "Rossijskaja Gazieta" urzędnik przekazał, że skargę w ciągu dwóch dni formalnie złoży właściciel trawlera, czyli zarejestrowanej w Murmańsku na północy Rosji firmy Feniks.

5 grudnia siły zbrojne Senegalu poinformowały o zajęciu "Olega Najdenowa", podejrzanego o kłusownictwo na wodach senegalskich. Statek, zatrzymany w pobliżu morskiej granicy Senegalu i Gwinei Bissau, odholowano pod eskortą do portu w stolicy Senegalu Dakarze, gdzie stoi do dzisiaj pod ochroną policji.

bECinFxj

Strona rosyjska odrzuca oskarżenia o prowadzenie nielegalnego połowu na wodach tego afrykańskiego kraju.

Według Federalnej Agencji Rybołówstwa załoga zatrzymanego trawlera liczy 82 osoby: 62 obywateli Federacji Rosyjskiej i 20 obywateli Gwinei Bissau.

Senegalski minister ds. rybołówstwa i gospodarki morskiej El Ali Haidar zapowiedział, że ładunek i sprzęt połowowy "Olega Najdenowa" zostanie skonfiskowany. Ponadto na właściciela statku nałożona zostanie kara pieniężna za nielegalne połowy. Wyniesie ona co najmniej 305 tys. euro.

W listopadzie 2013 roku Rosja oficjalnie nie uznała jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza, gdy ten rozpatrywał skargę złożoną na nią przez Holandię za zatrzymanie na Morzu Barentsa należącego do międzynarodowej organizacji ekologicznej Greenpeace, ale pływającego pod holenderską banderą statku "Arctic Sunrise". Strona rosyjska odmówiła też wykonania orzeczenia Trybunału.

bECinFxp

W listopadowym werdykcie Trybunał nakazał Rosji uwolnienie "Arctic Sunrise" oraz całej jego załogi po wpłaceniu przez Holandię 3,6 mln euro kaucji. Choć Holandia niezwłocznie kaucję wpłaciła, strona rosyjska nie uwolniła ani statku, ani załogi. 30 ekologów z "Arctic Sunrise", w tym 26 cudzoziemców pochodzących z 18 krajów, zwolniła dopiero w końcu grudnia na mocy amnestii, uchwalonej przez Dumę Państwową z inicjatywy prezydenta FR Władimira Putina.

18 września działacze Greenpeace z pokładu statku "Arctic Sunrise" usiłowali dostać się na należącą do koncernu paliwowego Gazprom platformę wiertniczą Prirazłomnaja na Morzu Barentsa, aby zaprotestować przeciwko wydobywaniu ropy naftowej w Arktyce. Interweniowała straż przybrzeżna Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB)
, która zatrzymała statek i odholowała go do Murmańska.

Początkowo Komitet Śledczy oskarżał członków załogi "Arctic Sunrise" o terroryzm, później - o piractwo, a w końcu - o "chuligaństwo". Ostatecznie postępowanie przeciwko nim umorzył, choć oficjalnej decyzji w tej sprawie Greenpeace'owi jeszcze nie przekazał. "Arctic Sunrise" wciąż przetrzymywany jest w Murmańsku.

Nawiasem mówiąc, Rosja uważa, że to Greenpeace spowodowała zatrzymanie przez Senegal trawlera "Oleg Najdenow". Szef Rosrybołowstwa Andriej Krajnij oświadczył, że ekologowie "podjudzili" senegalskich wojskowych. Z kolei kapitan rosyjskiej jednostki Wadim Mantorow nie wykluczył, że była to zemsta za zatrzymanie przez Rosję statku "Arctic Sunrise". Zarzuty te powtórzyła w piątek "Rossijskaja Gazieta".

bECinFxq

Media w Rosji podały, że w przeszłości Greenpeace niejednokrotnie zarzucała "Olegowi Najdenowowi" prowadzenie nielegalnych połowów i apelowała do władz Senegalu o ukaranie jego załogi. W lutym 2012 roku ekolodzy na otwartym morzu przeprowadzili akcję przeciwko trawlerowi, umieszczając na jego burcie napis "Grabież" po angielsku i francusku.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ mmp/ ro/

bECinFxK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)