Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja: Prezydent i premier przeniosą się z Wnukowa na Szeremietiewo

0
Podziel się

Od 15 kwietnia do 30 czerwca międzynarodowy port lotniczy Szeremietiewo w
Moskwie będzie także obsługiwać rządowe samoloty dalekiego zasięgu Ił-96, Ił-62, Tu-154 i Tu-214,
które na co dzień bazują na innym moskiewskim lotnisku - Wnukowo.

bEhhnHVN

Od 15 kwietnia do 30 czerwca międzynarodowy port lotniczy Szeremietiewo w Moskwie będzie także obsługiwać rządowe samoloty dalekiego zasięgu Ił-96, Ił-62, Tu-154 i Tu-214, które na co dzień bazują na innym moskiewskim lotnisku - Wnukowo.

Przez te dwa i pół miesiąca Szeremietiewo będzie również obsługiwać oficjalne delegacje z zagranicy. Do dyspozycji VIP-ów oddany zostanie dawny terminal Szeremietiewo-1, z którego obecnie korzystają tanie linie lotnicze i samoloty czarterowe.

Poinformował o tym rzecznik wydziału gospodarczego Administracji (Kancelarii) Prezydenta Rosji Wiktor Chriekow, którego w czwartek cytuje dziennik "Wiedomosti".

bEhhnHVP

Przedstawiciel Kremla wyjaśnił, że jest to związane z remontem jednego z dwóch pasów startów i lądowań na Wnukowie. Z samolotów rządowego przewoźnika Rossija w porcie tym - jak przekazał Chriekow - pozostaną tylko Tu-134 i Falcony, którym do startu i lądowania wystarczy skrócony pas.

Eksperci ostrzegają, że przeniesienie lotów z pierwszymi osobistościami w państwie na Szeremietiewo jeszcze bardziej utrudni życie pasażerom i narazi na straty korzystające z tego lotniska linie lotnicze.

Na Szeremietiewie lądują m.in. samoloty z Warszawy. Połączenie to jest obsługiwane wspólnie przez rosyjski Aerofłot i LOT. Z portu tego korzystają także m.in. Air France, Alitalia i Delta. Największym przewoźnikiem jest tam jednak Aerofłot, na który przypada 70 proc. ruchu pasażerskiego.

Samoloty rządowe w Rosji przysługują prezydentowi, premierowi, przewodniczącym obu izb parlamentu - Dumy Państwowej i Rady Federacji, prezesowi Sądu Konstytucyjnego, przewodniczącemu Komitetu Śledczego, prokuratorowi generalnemu, ministrowi spraw zagranicznych, szefowi Administracji Prezydenta, a także innym urzędnikom państwowym wykonującym poruczenia prezydenta.

bEhhnHVV

Na czas przejazdów VIP-ów i oficjalnych delegacji z zagranicy wstrzymywany jest ruch samochodowy, wskutek czego na ulicach Moskwy tworzą się gigantyczne zatory. Drogi prowadzące do Szeremietiewa już teraz są zakorkowane z powodu poszerzania głównej trasy do tego portu - Prospektu Leningradzkiego.

Eksperci szacują, że przeniesienie obsługi samolotów rządowych na Szeremietiewo spowoduje konieczność zmniejszenia o 10-15 proc. liczby startów i lądowań maszyn komercyjnych. W czasie startu lub lądowania samolotu rządowego lotnisko jest zamykane dla innych maszyn na 10-20 minut. Zdarza się jednak, że przerwa w obsłudze maszyn komercyjnych trwa nawet 45 minut.

Administracja Prezydenta nie wyklucza, że Dmitrij Miedwiediew i premier Władimir Putin będą przewożeni na Szeremietiewo nie samochodami, lecz śmigłowcami. W pobliżu terminalu Szeremietiewo-1 przygotowywane jest już lądowisko dla rządowych helikopterów.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

bEhhnHVW

mal/ ap/

bEhhnHWq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)