Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja: Prokurator żąda dożywocia dla zabójcy Markiełowa i Baburowej

0
Podziel się

W Moskiewskim Sądzie Miejskim prokurator zażądał w czwartek kary dożywotniego
więzienia dla Nikity Tichonowa, uznanego przez ławę przysięgłych za winnego zabójstwa w styczniu
2009 roku w Moskwie adwokata Stanisława Markiełowa i dziennikarki Anastazji Baburowej.

bEivkDNN

W Moskiewskim Sądzie Miejskim prokurator zażądał w czwartek kary dożywotniego więzienia dla Nikity Tichonowa, uznanego przez ławę przysięgłych za winnego zabójstwa w styczniu 2009 roku w Moskwie adwokata Stanisława Markiełowa i dziennikarki Anastazji Baburowej.

Dla jego wspólniczki i partnerki życiowej Jewgienii Chasis prokurator zażądał 20 lat pozbawienia wolności.

Ogłoszenie wyroku wyznaczono na piątek.

bEivkDNP

Swój werdykt ława przysięgłych wydała 28 kwietnia. Dzień wcześniej prokurator oświadczył, że uznaje winę podsądnych za całkowicie udowodnioną. Obrona i oskarżeni wnioskowali o wyrok uniewinniający.

Ani 31-letni Tichonow, ani 26-letnia Chasis nie przyznali się do zabójstwa.

Markiełow i Baburowa zostali zastrzeleni 19 stycznia 2009 roku po południu na ruchliwej ulicy w pobliżu Soboru Chrystusa Zbawiciela, kilkaset metrów od Kremla, gdy wracali z konferencji prasowej.

Markiełow należał do grona wziętych adwokatów moskiewskich. Prowadził wiele głośnych spraw, w tym zgwałconej i zamordowanej w 2000 roku przez pułkownika armii rosyjskiej Jurija Budanowa 18-letniej Czeczenki Elizy Kungajewej. Blisko współpracował z Anną Politkowską, także dziennikarką "Nowej Gaziety", zastrzeloną w 2006 roku w centrum Moskwy.

bEivkDNV

Baburowa była studentką na Wydziale Dziennikarstwa Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego (MGU) im. Michaiła Łomonosowa. Wcześniej ukończyła Wydział Prawa Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (MGIMO) oraz Wydział Ekonomii i Zarządzania czarnomorskiej filii MGU. Jednocześnie pracowała dla niezależnej "Nowej Gaziety". Zajmowała się nieformalnymi ruchami młodzieżowymi i neonazistami.

Tichonow i Chasis są byłymi członkami skrajnie prawicowej, zdelegalizowanej Rosyjskiej Jedności Narodowej (RNE), związanymi z neonazistowskim Rosyjskim Wizerunkiem.

Zabijając Markiełowa chcieli się jakoby zemścić na nim za jego udział w procesach sądowych przeciwko nacjonalistom. Baburowa miała zginąć jako świadek zabójstwa prawnika.

Tichonow od 2006 roku ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. Jest podejrzany o współudział w zabójstwie w 2006 roku w Moskwie aktywisty ruchu antyfaszystowskiego Aleksandra Riuchina. Trzech z sześciu uczestników tego mordu schwytano wcześniej i osądzono. Rodzinę zabitego reprezentował przed sądem Markiełow.

bEivkDNW

Zdaniem śledczych, do prawnika i dziennikarki strzelał Tichonow, a Chasis wskazała mu cel.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ap/

bEivkDOq
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)