Notowania

wiadomości
20.05.2013 15:51

Rosja: Prokuratura zarzuca Centrum Lewady działalność polityczną

TASS,Media) - Rosyjska niezależna pracownia badania opinii publicznej Centrum Jurija Lewady może zostać zmuszona do zakończenia działania po ostrzeżeniu prokuratury, która zarzuca ośrodkowi działalność polityczną - poinformował w poniedziałek dyrektor Centrum Lew Gudkow.

Podziel się
Dodaj komentarz

TASS,Media) - Rosyjska niezależna pracownia badania opinii publicznej Centrum Jurija Lewady może zostać zmuszona do zakończenia działania po ostrzeżeniu prokuratury, która zarzuca ośrodkowi działalność polityczną - poinformował w poniedziałek dyrektor Centrum Lew Gudkow.

Tego dnia na stronie internetowej ośrodka opublikowano list-ostrzeżenie z prokuratury, która utrzymuje, że publikacje wyników sondaży Centrum Lewady "mają na celu kształtowanie opinii społeczeństwa na temat polityki rządu", co jest "działaniem politycznym". W związku z tym prokuratura zażądała, by Centrum, które otrzymuje środki finansowe z zagranicy, zarejestrowało się jako "zagraniczny agent", a do tego czasu zaprzestało wszelkich publikacji.

Uchwalona w ubiegłym roku ustawa stanowi, że organizacje pozarządowe (NGO), korzystające z zagranicznych grantów i uczestniczące w życiu politycznym, otrzymują status "organizacji pełniących funkcje zagranicznych agentów" oraz zostają objęte restrykcyjną kontrolą ze strony państwa.

Dyrektor Centrum Lewady Lew Gudkow oświadczył, że list prokuratury na temat okoliczności naruszenia prawa, a konkretnie ustawy o zagranicznych agentach, i ostrzeżenie o niedopuszczalności łamania prawa stawiają Centrum Analityczne Jurija Lewady w skrajnie ciężkim położeniu i praktycznie zmuszają ośrodek do zaprzestania działalności jako niezależna organizacja do badań socjologicznych, która prowadzi systematyczne badania opinii publicznej w Rosji.

Dyrektor Centrum Lewady zwrócił też uwagę na zawarte w liście skrajnie niejasne określenia "działalność polityczna" i "zagraniczne finansowanie", które dopuszczają całkowicie dowolną interpretację, a tym samym możliwość administracyjnych działań wobec kierownictwa Centrum, a nawet możliwość likwidacji ośrodka.

Centrum nie uważa też za możliwe zaskarżenia ostrzeżenia prokuratury w sądzie, gdyż droga ta - jak twierdzi Gudkow - "jest zbyt długa, grozi zrujnowaniem organizacji badań, niepowetowanymi stratami potencjału naukowego i ludzkiego".

Uchwalona w ubiegłym roku przez parlament ustawa o "zagranicznych agentach" nakłada na organizacje otrzymujące środki finansowe z zagranicy obowiązek zarejestrowania się w Ministerstwie Sprawiedliwości jako "zagraniczny agent". Za niepodporządkowanie się nowym przepisom NGO i ich szefom grożą wysokie kary pieniężne, a nawet więzienie.

Od lutego w siedzibach organizacji pozarządowych trwają masowe przeszukania prowadzone przez prokuraturę. Rewizje objęły ok. 2 tys. organizacji, w tym wiele zajmujących się obroną praw człowieka i walczących z korupcją.

Rewizje w Centrum Analitycznym Jurija Lewady rozpoczęły się 24 kwietnia. Wicedyrektor ośrodka Aleksiej Grażdankin oświadczył wówczas, że Centrum Lewady nie prowadzi działalności politycznej, lecz specjalizuje się w badaniach socjologicznych i marketingowych.(PAP)

mmp/ kar/

13838149 13837691 13837830 arch.

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz