Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jerzy Malczyk
|

Rosja przekaże Polsce nowe dokumenty w sprawie Katynia

0
Podziel się

Prezydent Rosji ujawnił, że istnieją dokumenty, których nie znają Polacy.

Rosja przekaże Polsce nowe dokumenty w sprawie Katynia
(ec.europa.eu)
bDzFNsol

Istnieją dokumenty dotyczące Katynia, które jeszcze nie zostały przekazane Polsce - poinformował prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew. Dodał, że polecił już przeprowadzenie stosownych procedur i przekazanie tych materiałów stronie polskiej.

Miedwiediew powiedział o tym na konferencji prasowej w Kopenhadze, zrelacjonowanej przez rosyjską telewizję NTV.

_ - Archiwa katyńskie są otwarte. Istnieje jednak szereg dokumentów, które jeszcze nie zostały przekazane naszym polskim partnerom. Zleciłem przeprowadzenie odpowiednich prac i - po stosownych procedurach - przekazanie materiałów, które interesują naszych polskich kolegów _ - oświadczył gospodarz Kremla.

bDzFNson

Wcześniej Federalna Służba Archiwalna Rosji (Rosarchiw) po raz pierwszyudostępniła na swojej stronie internetowej dokumenty związane ze zbrodnią katyńską. Rosarchiw zaznaczył, że materiały te umieszczono w internecie na polecenie prezydenta Miedwiediewa.

Wśród siedmiu udostępnionych w ten sposób dokumentów jest notatka ludowego komisarza spraw wewnętrznych Ławrentija Berii do Józefa Stalina z 5 marca 1940 roku. Uznaje ona polskich jeńców wojennych za _ zdeklarowanych i nie rokujących nadziei poprawy wrogów władzy radzieckiej _ i proponuje rozpatrzenie ich sprawy _ w szczególnym trybie, z zastosowaniem wobec nich najwyższego wymiaru kary - rozstrzelania _.

Rosarchiw opublikował również tekst podpisanej przez Stalina uchwały Biura Politycznego WKP(b) nr 144 z 5 marca 1940 roku, akceptującej propozycję Berii.

_ - Jakiś czas temu - z myślą o tym, aby nasi ludzie lepiej wiedzieli, co się stało - poleciłem nie tylko kontynuowanie tych prac, ale także przedstawienie tych wyników, które już są. Dzisiaj to uczyniono _ - oznajmił Miedwiediew, nawiązując do publikacji Rosarchiwu.

bDzFNsot

_ - To nie znaczy, że tych materiałów nikt nie zna. Jednak w takiej skonsolidowanej postaci na stronie naszego archiwum ukazały się prawdopodobnie po raz pierwszy. Niech wszyscy obejrzą. Niech zobaczą, co uczyniono, kto podejmował decyzje, kto wydał polecenie, by unicestwić polskich oficerów. Tam wszystko jest napisane. Widnieją tam wszystkie podpisy. Wszystkie postacie są znane _ - powiedział prezydent.

bDzFNsoO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)