Notowania

wiadomości
19.12.2011 10:55

Rosja: Puszkow stanie na czele komisji spraw zagranicznych Dumy

Kierowana przez premiera Władimira Putina partia Jedna Rosja zarekomendowała Aleksieja Puszkowa, jednego z obrońców stalinowskiej wersji Katynia, na przewodniczącego komisji spraw zagranicznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kierowana przez premiera Władimira Putina partia Jedna Rosja zarekomendowała Aleksieja Puszkowa, jednego z obrońców stalinowskiej wersji Katynia, na przewodniczącego komisji spraw zagranicznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Zgodnie z porozumieniem zawartym z pozostałymi partiami reprezentowanymi w Dumie - Komunistyczną Partią Federacji Rosyjskiej (KPFR), socjalistyczną Sprawiedliwą Rosją i Liberalno-Demokratyczną Partią Rosji (LDPR) - Jedna Rosja wyznaczy szefów 15 z 29 komisji izby, w tym również komisji spraw zagranicznych.

Decyzja o rekomendowaniu 57-letniego Puszkowa na tę funkcję zapadła w sobotę na posiedzeniu władz partii Putina. W poniedziałek informują o niej m.in. "Wiedomosti" i "Kommiersant".

Inauguracyjne posiedzenie nowo wybranej Dumy Państwowej odbędzie się w środę, 21 grudnia. Według Centralnej Komisji Wyborczej (CKW), w wyniku wyborów parlamentarnych z 4 grudnia Jedna Rosja zdobyła 238 mandatów w 450-miejscowej izbie, tj. większość absolutną.

Puszkow, publicysta telewizji TVC i profesor elitarnego Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (MGIMO), znany jest m.in. z negowania prawdy o mordzie NKWD na polskich oficerach w 1940 roku.

W listopadzie 2007 roku w swoim cyklicznym programie analitycznym "Post scriptum", emitowanym przez telewizję TVC, Puszkow zaprezentował materiał, w którym zakwestionowano autentyczność dokumentów stalinowskiego Politbiura, na mocy których polscy jeńcy Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa zostali rozstrzelani przez NKWD.

Wyrażono również wątpliwość, by na takim obszarze, jaki zajmuje Polski Cmentarz Wojenny w Miednoje, koło Tweru, można było pochować 6,3 tys. osób. Za wątpliwe uznano też, by w ciągu 1,5 miesiąca w celi egzekucyjnej siedziby NKWD w Kalininie (dzisiejszym Twerze) można było rozstrzelać 6,3 tys. ludzi.

Wywody te zilustrowano fragmentami filmu "Katyń" Andrzeja Wajdy.

W programie Puszkowa wystąpili także były oficer KGB Anatolij Szulipienko oraz Siergiej Strygin i Władisław Szwed, którzy od kilku lat starają się udowodnić, że Polaków, wziętych do niewoli w 1939 roku przez Armię Czerwoną, zamordowali w 1941 roku hitlerowcy, a dokumenty świadczące o winie Stalina i NKWD za ten mord zostały sfabrykowane.

Puszkow miejsce w Dumie otrzymał dzięki ministrowi bogactw naturalnych i ekologii Jurijowi Trutniewowi, który na jego rzecz zrezygnował ze swojego mandatu.

Trutniew, zaufany współpracownik Putina, otwierał listę Jednej Rosji w Kraju Permskim, na Uralu. Jednak partia premiera zdobyła w tym regionie zaledwie 37 proc. głosów, co przyniosło jej tylko trzy mandaty. Puszkow startował z jej listy z nr 4. Zasiada on już w Radzie ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka przy prezydencie FR oraz wpływowej Radzie ds. polityki zagranicznej i obronnej.

Na stanowisku przewodniczącego parlamentarnej komisji spraw zagranicznych zastąpi 49-letniego Konstantina Kosaczowa, który stał na jej czele przez poprzednie dwie kadencje Dumy (w latach 2003-11).

To właśnie Kosaczow kierował pracami nad podjętą w listopadzie 2010 roku uchwałą izby niższej parlamentu Rosji, w której uznała ona mord na polskich oficerach w 1940 roku za zbrodnię reżimu stalinowskiego, a ZSRR - za państwo totalitarne.

Dokument ten zatytułowano "O tragedii katyńskiej i jej ofiarach". "Opublikowane materiały, które przez wiele lat były przechowywane w tajnych archiwach, nie tylko ujawniają skalę tej strasznej tragedii, ale także dowodzą, iż zbrodnia katyńska została dokonana z bezpośredniego rozkazu Stalina i innych radzieckich przywódców" - głosi rezolucja.

W ocenie Dumy, na początku lat 90. Rosja wykonała "ważne kroki na drodze do wyświetlenia prawdy o tragedii katyńskiej". "Uznano, że masowa zagłada polskich obywateli na terytorium ZSRR w czasie II wojny światowej była aktem przemocy ze strony totalitarnego państwa, które poddało represjom także setki tysięcy ludzi radzieckich za przekonania polityczne i religijne, według społecznych i innych kryteriów" - konstatuje uchwała.

Izba oceniła też, że ofiary katyńskiej tragedii zrehabilitowała historia. Katyń jest pierwszą i - jak dotąd - jedyną zbrodnia Stalina, którą w oficjalnym dokumencie potępiła Duma Państwowa FR.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ kar/ jbr/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz