Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosja: Puszkow stanie na czele komisji spraw zagranicznych Dumy

0
Podziel się:

Kierowana przez premiera Władimira Putina partia Jedna Rosja zarekomendowała
Aleksieja Puszkowa, jednego z obrońców stalinowskiej wersji Katynia, na przewodniczącego komisji
spraw zagranicznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Kierowana przez premiera Władimira Putina partia Jedna Rosja zarekomendowała Aleksieja Puszkowa, jednego z obrońców stalinowskiej wersji Katynia, na przewodniczącego komisji spraw zagranicznych Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu.

Zgodnie z porozumieniem zawartym z pozostałymi partiami reprezentowanymi w Dumie - Komunistyczną Partią Federacji Rosyjskiej (KPFR), socjalistyczną Sprawiedliwą Rosją i Liberalno-Demokratyczną Partią Rosji (LDPR) - Jedna Rosja wyznaczy szefów 15 z 29 komisji izby, w tym również komisji spraw zagranicznych.

Decyzja o rekomendowaniu 57-letniego Puszkowa na tę funkcję zapadła w sobotę na posiedzeniu władz partii Putina. W poniedziałek informują o niej m.in. "Wiedomosti" i "Kommiersant".

Inauguracyjne posiedzenie nowo wybranej Dumy Państwowej odbędzie się w środę, 21 grudnia. Według Centralnej Komisji Wyborczej (CKW), w wyniku wyborów parlamentarnych z 4 grudnia Jedna Rosja zdobyła 238 mandatów w 450-miejscowej izbie, tj. większość absolutną.

Puszkow, publicysta telewizji TVC i profesor elitarnego Moskiewskiego Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych (MGIMO), znany jest m.in. z negowania prawdy o mordzie NKWD na polskich oficerach w 1940 roku.

W listopadzie 2007 roku w swoim cyklicznym programie analitycznym "Post scriptum", emitowanym przez telewizję TVC, Puszkow zaprezentował materiał, w którym zakwestionowano autentyczność dokumentów stalinowskiego Politbiura, na mocy których polscy jeńcy Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa zostali rozstrzelani przez NKWD.

Wyrażono również wątpliwość, by na takim obszarze, jaki zajmuje Polski Cmentarz Wojenny w Miednoje, koło Tweru, można było pochować 6,3 tys. osób. Za wątpliwe uznano też, by w ciągu 1,5 miesiąca w celi egzekucyjnej siedziby NKWD w Kalininie (dzisiejszym Twerze) można było rozstrzelać 6,3 tys. ludzi.

Wywody te zilustrowano fragmentami filmu "Katyń" Andrzeja Wajdy.

W programie Puszkowa wystąpili także były oficer KGB Anatolij Szulipienko oraz Siergiej Strygin i Władisław Szwed, którzy od kilku lat starają się udowodnić, że Polaków, wziętych do niewoli w 1939 roku przez Armię Czerwoną, zamordowali w 1941 roku hitlerowcy, a dokumenty świadczące o winie Stalina i NKWD za ten mord zostały sfabrykowane.

Puszkow miejsce w Dumie otrzymał dzięki ministrowi bogactw naturalnych i ekologii Jurijowi Trutniewowi, który na jego rzecz zrezygnował ze swojego mandatu.

Trutniew, zaufany współpracownik Putina, otwierał listę Jednej Rosji w Kraju Permskim, na Uralu. Jednak partia premiera zdobyła w tym regionie zaledwie 37 proc. głosów, co przyniosło jej tylko trzy mandaty. Puszkow startował z jej listy z nr 4. Zasiada on już w Radzie ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka przy prezydencie FR oraz wpływowej Radzie ds. polityki zagranicznej i obronnej.

Na stanowisku przewodniczącego parlamentarnej komisji spraw zagranicznych zastąpi 49-letniego Konstantina Kosaczowa, który stał na jej czele przez poprzednie dwie kadencje Dumy (w latach 2003-11).

To właśnie Kosaczow kierował pracami nad podjętą w listopadzie 2010 roku uchwałą izby niższej parlamentu Rosji, w której uznała ona mord na polskich oficerach w 1940 roku za zbrodnię reżimu stalinowskiego, a ZSRR - za państwo totalitarne.

Dokument ten zatytułowano "O tragedii katyńskiej i jej ofiarach". "Opublikowane materiały, które przez wiele lat były przechowywane w tajnych archiwach, nie tylko ujawniają skalę tej strasznej tragedii, ale także dowodzą, iż zbrodnia katyńska została dokonana z bezpośredniego rozkazu Stalina i innych radzieckich przywódców" - głosi rezolucja.

W ocenie Dumy, na początku lat 90. Rosja wykonała "ważne kroki na drodze do wyświetlenia prawdy o tragedii katyńskiej". "Uznano, że masowa zagłada polskich obywateli na terytorium ZSRR w czasie II wojny światowej była aktem przemocy ze strony totalitarnego państwa, które poddało represjom także setki tysięcy ludzi radzieckich za przekonania polityczne i religijne, według społecznych i innych kryteriów" - konstatuje uchwała.

Izba oceniła też, że ofiary katyńskiej tragedii zrehabilitowała historia. Katyń jest pierwszą i - jak dotąd - jedyną zbrodnia Stalina, którą w oficjalnym dokumencie potępiła Duma Państwowa FR.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ kar/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)