Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rosja
11.02.2006 15:25

Rosja: Putin: w zamian za zgodę na wcześniejsze spłacenie długów pomożemy najbiedniejszym

11.2.Moskwa (PAP) - Prezydent Rosji Władimir Putin zaapelował w sobotę do pozostałych państw G-8, aby zgodziły się na wcześniejsze spłacenie przez jego kraj długów wobec Klubu Paryskiego. W zamian Putin zadeklarował, że Rosja włączy się do międzynarodowego programu redukcji zadłużenia najbiedniejszych państw świata.

Podziel się
Dodaj komentarz

11.2.Moskwa (PAP) - Prezydent Rosji Władimir Putin zaapelował w sobotę do pozostałych państw G-8, aby zgodziły się na wcześniejsze spłacenie przez jego kraj długów wobec Klubu Paryskiego. W zamian Putin zadeklarował, że Rosja włączy się do międzynarodowego programu redukcji zadłużenia najbiedniejszych państw świata.

Rosyjski prezydent mówił o tym, podejmując na Kremlu ministrów finansów G-8, którzy zebrali się w Moskwie na naradzie poprzedzającej szczyt tego elitarnego klubu, zaplanowany na 15-17 lipca w Petersburgu.

Rosja w 2006 roku po raz pierwszy sprawuje przewodnictwo w "Ósemce", do której należą także USA, Kanada, Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Francja i Włochy.

Głównymi tematami moskiewskiej narady szefów resortów finansów G- 8 były stan i perspektywy gospodarki światowej, sytuacja na rynkach surowców energetycznych, a także pomoc dla najbiedniejszych państw.

Putin poinformował, że Moskwa chciałaby oddać w 2006 roku swoim wierzycielom z Klubu Paryskiego 11,9 mld dolarów. W zeszłym roku Rosja zwróciła krajom zrzeszonym w Klubie Paryskim 15 mld USD.

Rosyjski prezydent oświadczył, że jego kraj zamierza przekazać w 2006 roku Międzynarodowemu Funduszowi Walutowemu 43,5 mln dolarów na pomoc dla najbiedniejszych państw, które ucierpiały wskutek zewnętrznych szoków.

Oprócz tego Rosja gotowa jest wpłacić 587 mln USD na konto Międzynarodowego Stowarzyszenia Rozwoju, struktury Banku Światowego kredytującej najbiedniejsze państwa.

Wcześniej minister finansów Rosji Aleksiej Kudrin ujawnił, że Moskwa chce w tym roku umorzyć długi 16 krajów afrykańskich na kwotę 688 mln USD.

Putin pochwalił się ministrom finansów siedmiu najbogatszych krajów świata, że gospodarka Rosji wzrosła w 2005 roku o 6,4 proc., nadwyżka budżetu federalnego wyniosła 7,5 proc. PKB, a rosyjskie rezerwy walutowo-kruszcowe zwiększyły się do 185 mld dolarów. Gospodarz Kremla dodał, że - według prognoz ekspertów światowych - te korzystne tendencje utrzymają się także w tym roku.

Jednocześnie Putin zauważył, że międzynarodowy system finansowy wykazuje oznaki niestabilności, co - jak podkreślił - może zagrozić wzrostowi gospodarki światowej. Prezydent nie sprecyzował, co konkretnie budzi jego niepokój. Zaznaczył jedynie, że problemy te będą jednym z tematów lipcowego szczytu G-8 w Petersburgu.

Putin opowiedział się też za nasileniem walki z praniem brudnych pieniędzy i finansowaniem działalności terrorystycznej. W tym kontekście wezwał pozostałe państwa "Ósemki" do udzielenia poparcia międzynarodowej organizacji, utworzonej do przeciwdziałania procederowi prania brudnych pieniędzy w Azji Środkowej.

Jerzy Malczyk (PAP)

mc/

Tagi: rosja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz