Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rosja: Raul Castro zadowolony z odnowy stosunków dwustronnych

0
Podziel się

Prezydent Kuby Raul Castro wyraził w
poniedziałek zadowolenie z rezultatów swej wizyty w Moskwie -
pierwszej wizyty kubańskiego przywódcy w Rosji od zakończenia
zimnej wojny.

bEiZvqNx

Prezydent Kuby Raul Castro wyraził w poniedziałek zadowolenie z rezultatów swej wizyty w Moskwie - pierwszej wizyty kubańskiego przywódcy w Rosji od zakończenia zimnej wojny.

"Myślę, że wyjeżdżamy bardzo zadowoleni" - oświadczył 77-letni Castro na początku spotkania z premierem Rosji Władimirem Putinem. Tygodniowa wizyta kubańskiego przywódcy rozpoczęła się w ostatni wtorek.

Dziennik "Wiedomosti" podał w poniedziałek, cytując wiceministra finansów Siergieja Szatałowa, że Rosja zgodziła się przyznać Hawanie kredyty w wysokości 270 mln dol., głównie na zakup i wynajem rosyjskiego sprzętu rolniczego i budowlanego. Szatałow dodał, że kolejne 37 mln dol. zostanie przekazane Kubie w postaci pomocy żywnościowej, a ponadto państwowy bank rosyjski VEB ma dać 47 mln dol. na zakup przez Kubę rosyjskiego samolotu transportowego.

bEiZvqNz

Wypowiadając się na początku poniedziałkowego spotkania, żaden z przywódców nie podał szczegółów zawartych porozumień, choć obaj wyrazili zadowolenie z zacieśniania dwustronnej współpracy. Putin zwrócił uwagę, że polityczne więzi między obu krajami są coraz intensywniejsze, i wyraził nadzieję, że to samo czeka więzy gospodarcze.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy zarówno Rosja, jak i Kuba zabiegały o odbudowanie więzów dwustronnych, zaniedbanych po zakończeniu zimnej wojny. Rosyjskie firmy naftowe chcą prowadzić wiercenia u wybrzeży Kuby. Chęć współpracy z Hawaną w dziedzinie obrony powietrznej deklarują zaś rosyjscy wojskowi.

Jak poinformował Kreml, w ciągu pierwszych 11 miesięcy 2008 roku wartość rosyjsko-kubańskiej wymiany handlowej wyniosła 239 mln dolarów, czyli o 26 proc. więcej niż w tym samym okresie roku poprzedniego. (PAP)

mw/ mc/

bEiZvqNF

4099 3984 arch.

bEiZvqOa
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)